Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

tlpa
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal velvyslance Vietnamu

 

Dne 1. 9. 2021 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa velvyslance Vietnamské socialistické republiky v Praze, J. E. Thai Xuan Dunga.

Dne 1. 9. 2021 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa velvyslance Vietnamské socialistické republiky v Praze, J. E. Thai Xuan Dunga. Předmětem rozhovoru byly především bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi, aktivity plánované na další období či spolupráce v boji proti pandemii. Jedním z témat byl též dar 250 tisíc očkovacích dávek, který se vláda ČR rozhodla poskytnout Vietnamu nad rámec evropské iniciativy COVAX.

Vietnam patří k důležitým partnerům České republiky v dynamickém regionu jihovýchodní Asie. Českou republiku s Vietnamem dlouhodobě pojí tradice přátelských vztahů. Obrat vzájemného obchodu má rostoucí trend a v r. 2020 představoval 35 mld. Kč (přes 1,3 mld. EUR). Vietnam se v loňském roce vypořádal s ekonomickými dopady pandemie covidu-19 nadmíru dobře. Tempo růstu ekonomiky sice zpomalilo z původně plánovaných 6,8 % na výsledných 2,9 % HDP, Vietnam však i tak nadále zůstal jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. V tomto roce se očekává možný návrat tempa růstu vietnamské ekonomiky opět nad hranici 5 % HDP.

Pandemie zasáhla Vietnam v několika klíčových sektorech, jako je cestovní ruch nebo doprava, celkově je však vietnamská ekonomika stále poměrně silná a má dostatečné vnitřní zdroje. Náměstek Tlapa a velvyslanec Dung diskutovali možnosti pro české firmy v oblastech energetiky, obrany, ICT nebo zdravotnictví. Vládní podpora ve Vietnamu by se v nadcházejícím období měla soustředit na veřejné investice do infrastruktury, reformu státních podniků a rozvoj digitální ekonomiky, která se má stát jedním z hlavních zdrojů růstu vietnamského hospodářství v příštím desetiletí. To vše představuje významný potenciál a příležitosti i pro české firmy.

Jednání se dotklo také vzájemné součinnosti v multilaterálních formátech či strategického partnerství EU – ASEAN. 

Náměstek Tlapa přijal velvyslance Vietnamu

Náměstek Tlapa přijal velvyslance Vietnamu

.