Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Kulhánek a státní tajemník Stašek se setkali s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek a státní tajemník Stašek se setkali s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid

 

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se v rámci 29. Ekonomického a environmentálního fóra OBSE sešel s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid. Bylo to první setkání obou představitelů od uvedení Helgy Schmid do funkce v prosinci 2020. Ministr Kulhánek a generální tajemnice Schmid zhodnotili aktuální situaci v regionu OBSE a aktivity OBSE ve vztahu k aktuálním výzvám a hrozbám.

Oba představitelé se shodli na pokračující důležitosti OBSE jakožto platformy pro mezinárodní multilaterální spolupráci. I přes komplexnost a problémy současného mezinárodního prostředí vyvíjí OBSE řadu aktivit ve všech svých třech dimenzích, zmíněny byly např. snahy v rámci řešení konfliktů a krizí, kde zejména v případě Ukrajiny je OBSE zásadním aktérem (a prostřednictvím mise SMM jediným přítomným v terénu), boj s obchodováním s lidmi, terorismem či kybernetickými hrozbami.

Přesto je třeba nadále pracovat na posílení role a viditelnosti OBSE a její efektivity. H. Schmid rovněž poděkovala ČR za dlouhodobou politickou, personální a finanční podporu OBSE a jejích aktivit, která je vyjádřena mimo jiné poskytováním podmínek pro činnost Dokumentačního střediska OBSE v Praze, které hraje a bude hrát velmi důležitou úlohu.

Generální tajemnici Schmid přijal 9. září 2021 na Ministerstvu zahraničních věcí také státní tajemník Stašek. Tématy jejich jednání byly především vztahy České republiky a OBSE, situace v Afghánistánu a možnosti zapojení českých občanů ve strukturách OBSE. Česká republika chce hrát v OBSE roli aktivního a konstruktivního aktéra. Oba se shodli na potřebě zachovat a dále posilovat akceschopnost OBSE, která sehrává důležitou roli v multilaterální spolupráci.

Státní tajemník Stašek se setkal s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid

Státní tajemník Stašek se setkal s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid

.