Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Návštěva Spojených arabských emirátů.
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek navštívil Spojené arabské emiráty a prohlédl si český pavilon na EXPO 2020

 

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil v čele podnikatelské delegace 12. až 14. září 2021 Spojené arabské emiráty. V Dubaji jednal se státní ministryní pro mezinárodní spolupráci Reem Al Hashimy a také ministrem zahraničí Abdullahem bin Zayed Al Nahyan. Šéf české diplomacie se během své návštěvy podíval také do českého pavilonu na EXPO 2020.

V rámci své cesty ministr Kulhánek navštívil český pavilon na EXPO 2020. Všeobecná světová výstava začíná 1. října a během šesti měsíců jejího trvání se na ní představí česká věda a technika, design, umění či lázeňství. Vedle těchto trvalých částí národní expozice bude její součástí i rotační expozice, jejíž obsah se bude měnit každé dva týdny a která poskytne prostor partnerům z veřejné i soukromé sféry. Hlavním exponátem českého pavilonu bude systém S.A.W.E.R. - zařízení schopné získat i ze suchého pouštního vzduchu vlhkost a přeměnit ji na vodu. Chceme Česko představit jako moderní, ekonomicky vyspělou a inovativní zemi. Věřím, že už jen díky této technologii budeme v Dubaji nepřehlédnutelní,“ uvedl šéf české diplomacie.

Se státní ministryní pro mezinárodní spolupráci Reem Al Hashimy a také ministrem zahraničí Abdullahem bin Zayed Al Nahyan jednal ministr Kulhánek především o českých přípravách na EXPO 2020 a také o posílení vzájemné obchodní spolupráce. „Jednou z možností může být investiční fórum pořádané příští rok v rámci českého předsednictví v Radě EU v Praze,“ uvedl šéf české diplomacie, který zároveň oba ministry pozval k návštěvě českého pavilonu na EXPO 2020 a svůj resortní protějšek také k návštěvě Prahy.

I při této návštěvě ministra Kulhánka doprovázela početná podnikatelská delegace, pro kterou uspořádal podnikatelské fórum. „Blízký východ vnímám jako nesmírně kompetitivní a náročný trh. Přesto si myslím, že české společnosti mají ve Spojených arabských emirátech co nabídnout – od vývoje software, přes potravinářství a lázeňství až po design. Český pavilon na EXPO 2020 v Dubaji toho bude jasným důkazem. Mám nesmírnou radost, že zde mohu ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a také Ekonomickou diplomacií MZV naše firmy podpořit,“ uvedl šéf české diplomacie.

V úterý 14. září v rámci pokračování své cesty zamíří šéf české diplomacie do Saúdské Arábie.

.