Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - jaro 2020
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehledně k cestování: Lotyšsko, San Marino a Rumunsko míří do červené, Slovinsko do tmavě červené

 

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR. Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC o šíření nákazy covid-19. Nově budou Lotyšsko, San Marino a Rumunsko od pondělí 20. září 2021 zařazeny mezi státy s vysokým rizikem nákazy a Slovinsko mezi státy s velmi vysokým rizikem nákazy. Dobrou zprávou je, že Island a Portugalsko se přesouvají mezi země se středním rizikem nákazy.

Lotyšsko, San Marino a Rumunsko míří mezi země s vysokým rizikem nákazy

V pondělí 20. září 2021 vstoupí v platnost aktualizovaná cestovatelská mapa. Nejvýraznější změnou je přesun Lotyšska, San Marina a Rumunska do červené skupiny států, tedy těch s vysokým rizikem nákazy. Na přísnější podmínky nicméně musí být připraveni jen ti, kteří se z těchto zemí vrací do ČR a nejsou očkováni. Kompletní pravidla návratu pravidelně aktualizujeme na webových stránkách MZV nebo webu Dovolená2021.cz.

Tranzit přes Slovinsko nadále možný bez dalších podmínek

Zůstává umožněn tranzit přes Slovinsko bez nutnosti prokazování bezinfekčnosti. Tranzit je možný bez překládání dalších potvrzení, pokud cesta nepřekročí 12 hodin od vstupu do země. Slovinsko bude na cestovatelské mapě nově zařazeno do tmavě červené skupiny států, tedy těch s velmi vysokým rizikem nákazy.

Japonsko vypadává ze seznamu třetích zemí s nízkým rizikem nákazy

Nově od pondělí 20. září 2021 ze seznamu třetích zemí s nízkým rizikem nákazy vypadává Japonsko, a to s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci. Veškeré podmínky cestování do Japonska jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách naší ambasády v Tokiu.

.