Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Justice
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Soud rozhodl o uložení penále Polsku za nerespektování usnesení o pozastavení těžby v dole Turów

 

V usnesení o předběžném opatření ze dne 21. května 2021 Soudní dvůr Polsku nařídil, aby bezodkladně pozastavilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów až do vyhlášení rozsudku, kterým bude skončeno řízení ve věci žaloby České republiky vůči Polsku. To nicméně ústy oficiálních představitelů dalo opakovaně najevo, že předmětné ustanovení nehodlá respektovat, a do dnešního dne těžba nadále probíhá. Česká republika proto 7. června 2021 podala k Soudnímu dvoru návrh, aby Polsku za nerespektování předběžného opatření uložil penále.

Soudní dvůr argumenty České republiky uznal a rozhodl o uložení penále ve výši 500 tisíc eur za každý den neplnění povinností uložených v předběžném opatření počínaje dneškem. Předmětná částka poputuje do rozpočtu Evropské unie. Soudní dvůr zároveň zamítl žádost Polska o zrušení květnového usnesení o předběžném opatření a zdůraznil, že na rozdíl od tvrzení Polska nedošlo k žádné změně okolností. Hlavní soudní řízení ve věci žaloby České republiky pokračuje dále.

Česká republika dnešní rozhodnutí Soudního dvora jednoznačně vítá. Stále nicméně doufáme, že se spor s Polskem podaří vyřešit smírnou cestou. Z tohoto důvodu budou i nadále pokračovat bilaterální jednání o mezinárodní česko-polské smlouvě, která by řešila současné i budoucí negativní dopady dolu Turów na české území.

.