Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NM TLAPA
Foto: Po jednání s ministrem obrany Gilbertem Kabandou a státním tajemníkem MO Isidorem Yankolem
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal na obou březích Konga

 

Ve dnech 3. - 5. října 2021 navštívil státní tajemník Miloslav Stašek Konžskou demokratickou republiku (KDR) a Konžskou republiku, aby zde podpořil rozvoj vzájemných vztahů s perspektivními africkými ekonomikami.

V KDR se setkal s ministrem zahraničních věcí Christophem Lutundula Apalou a během politických konzultací se informoval o aktuální situaci a probíhajících politických a ekonomických reformách a ujistil partnera o naší podpoře těmto snahám. Současně ocenil úsilí KDR během jejího předsednictví v Africké unii. Těžištěm rozhovorů však byly možnosti a perspektivy užší dvoustranné ekonomicko-obchodní spolupráce, a to i při jednání s náčelníkem vojenské kanceláře prezidenta republiky Franckem Buamunda Ntumbou a ministrem obrany a veteránů Gilbertem Kabandou a státním tajemníkem Ministerstva obrany Isidorem Yankolem. Byl rovněž přijat ředitelem Národního muzea Henrim Bundjokuem.

Vzájemné vztahy s KDR se začínají po letech útlumu oživovat. Opírá se o aktivity v oblasti rozvojové a humanitární, projekty vědecké spolupráce, pracují zde experti univerzit a přírodovědných pracovišť. V rostoucím exportu je největší zájem o produkty českého strojírenského a chemického průmyslu pro místní důlní průmysl.

V Konžské republice vedl Miloslav Stašek úvodní jednání po nástupu nové konžské vlády z května 2021 s premiérem Anatolem Collinetem Makassem, ministrem zahraničních věcí, Frankofonie a Konžanů v zahraničí Jean-Claudem Gakossem a s ministrem pro zahraniční spolupráci a propagaci partnerství se soukromým sektorem Denisem Christelem Sassou N’guessem.

Česká republika v perspektivě předsednictví v Evropské unii v 2022 usiluje o zintenzivnění relací s africkými partnery.

galerie

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal na obou březích Konga

.