Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kohout se zúčastnil ministerského zasedání OECD
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kohout se zúčastnil ministerského zasedání OECD

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jan Kohout se ve dnech 5. – 6. 10. 2021 zúčastnil zasedání Rady OECD na ministerské úrovni, které se uskutečnilo v sídle OECD v Paříži. Každoroční zasedání Rady OECD na ministerské úrovni je nejdůležitější akcí, která se v pařížském sídle OECD koná, a je pravidelně věnováno nejaktuálnějším světovým výzvám.

Hlavním tématem zasedání byla obnova ekonomik a společností po pandemii Covid-19: Shared Values: Building a Green and Inclusive Future. Při příležitosti konání ministerského zasedání OECD bylo také připomenuto 60. výročí založení OECD.

V rámci ministerského zasedání OECD vystoupil náměstek Kohout v plenární diskuzi na téma sdílené hodnoty. Tato diskuze se zabývala strategickou vizí dalšího rozvoje OECD, významem sdílených hodnot, na jejichž základě OECD funguje již od svého vzniku před 60 lety, a rolí OECD v jejich šíření a v řešení hlavních globálních výzev. Náměstek Kohout ve svém vystoupení ocenil význam OECD, která má i po 60 letech od svého založení nenahraditelnou úlohu. Podpořil také její další práci v oblasti digitalizace, daní, volného obchodu a umělé inteligence. Z hlediska ČR je OECD důležitou mezinárodní organizací pro urychlení návratu k ekonomickému oživení a posílení důvěry v mezinárodní ekonomický řád.

Další jednání v rámci ministerského zasedání OECD se zaměřila na aktuální globální výzvy (mezinárodní zdanění, změna klimatu a přechod na klimatickou neutralitu, obchod, digitální transformace). Na závěr zasedání bylo jako hlavní výstup schváleno Prohlášení ministrů, které shrnuje hlavní priority další práce OECD.

.