Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rwanda je perspektivní partner ČR
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda je perspektivní partner ČR

 

Ve středu 13. října přijal náměstek Martin Tlapa rwandského velvyslanec se sídlem v Berlíně Igora Césara. Rwanda patří mezi stabilní země v regionu východní Afriky, podařilo se jí úspěšně překonat následky genocidy v 90. letech. V současné době se řadí mezi africké země s nejvyšším růstem hrubého národního důchodu. Klade důraz na rozvoj moderních technologií a digitalizaci. Dlouhodobě se aktivně zapojuje do mírových operací OSN a Africké unie, patří mezi největší poskytovatele vojáků a policistů do mírových misí.

V průběhu jednání byly posouzeny možnosti dalšího prohloubení bilaterální spolupráce. K tomu by mělo přispět i vytvoření stabilního právního rámce. V jednání je uzavření, smlouvy o zabránění dvojího zdanění, dohody o letecké dopravě a memorandum o spolupráci mezi ministerstvy zahraničních věcí.

Kigali bude hostit ve dnech 25. – 26. října 2021 zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Africké unie. Náměstek Tlapa v této souvislosti uvedl: „Jednou z priorit blížícího se předsednictví České republiky v Evropské unii je posílení spolupráce s africkými zeměmi“.

Rwanda je perspektivním obchodním partnerem České republiky. Mezi potenciální oblasti spolupráce patří například zdravotnictví, energetika, nanotechnologie nebo ekologie. Rwandský velvyslanec se v Černínském paláci rovněž sešel se zástupci Ministerstva financí a Ministerstva dopravy, s nimiž projednal kromě jiného přípravu úmluvy o zamezení dvojího zdanění a uzavření dohody o spolupráci v letecké dopravě.

V návaznosti na tato jednání se uskutečnil kulatý stůl s představiteli českých podnikatelů, kterého se zúčastnili zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

.