Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ACH
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Aleš Chmelař ve Vídni jednal s generálním sekretářem rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti Peterem Launsky-Tieffenthalem

 

Náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení Sekce evropské Aleš Chmelař navštívil 14. října 2021 Vídeň, kde jednal s generálním sekretářem rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti Peterem Launsky-Tieffenthalem a setkal se s vedoucím zastoupení Evropské komise v Rakousku prof. Martinem Selmayrem.

Náměstci ministrů zahraničních věcí České republiky a Rakouska se scházejí pravidelně k diskusi celé šíře témat bilaterální, regionální i multilaterální spolupráce.

Na jednání s generálním sekretářem Launsky-Tieffenthalem potvrdili oba partneři vysokou úroveň česko-rakouských vztahů, které prověřila a dále posílila koordinovaná reakce na pandemii
Covid-19. Obě země pojí intenzivní politická výměna, pevné obchodní a investiční vztahy, stejně jako řada úspěšných projektů, např. společná kniha o dějinách „Sousedé“. Za silného rakouského i českého zapojení se daří také spolupráci ve střední Evropě, především v tzv. Slavkovském formátu, který zahrnuje rovněž Slovensko.

Tématem jednání byl dále společný zájem na úspěšné integraci zemí západního Balkánu do Evropské unie. Náměstek Chmelař rakouskému partnerovi rovněž představil priority v oblasti vnějších vztahů, které si ČR vytyčila pro své předsednictví v Radě Evropské unie v druhé polovině roku 2022. Pracovní oběd, jehož se zúčastnil také ředitel Rakouské rozvojové agentury
ADA Friedrich Stift, potvrdil úspěch česko-rakousko-slovenské spolupráce na projektech rozvojové spolupráce (např. v Gruzii) i zájem na jejím pokračování.

Během vídeňské návštěvy se náměstek Chmelař setkal i s vedoucím zastoupení Evropské komise v Rakousku prof. Martinem Selmayrem.

.