Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Covid letadlo
Foto: Marco Verch
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehledně k cestování: Kypr míří do červené, pro Čechy se zpřísňují pravidla v Nizozemsku

 

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR. Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC o šíření nákazy COVID 19. Od 25. 10. 2021 bude v červené kategorii Nizozemsko, Kypr a Polsko. Do zelené kategorie, tedy té s nejnižším rizikem nákazy, se přesouvá Španělsko.  Mění se také podmínky pro přicestování Čechů do Nizozemska.

Španělsko v zelené kategorii

Od pondělí 25. října 2021 se mezi země s nízkým rizikem nákazy zařadí Španělsko včetně Kanárských ostrovů (Baleárské ostrovy zůstávají v oranžové kategorii). Doplní tak stávající země, jako jsou například Malta, Itálie či ostrov Madeira. Ze zelené kategorie do oranžové se naopak přesouvá Lichtenštejnsko. V červené kategorii se nově objeví Kypr, Nizozemsko a Polsko. Připomínáme, že přísnější podmínky návratu z těchto zemí se vztahují na neočkované osoby.

Přísnější podmínky pro přicestování do Nizozemska

S nepříznivým vývojem epidemie v ČR rozhodlo Nizozemsko o zpřísnění podmínek pro Čechy, kteří do země přicestují. S účinnosti od neděle 24. října 2021 zařadí Nizozemsko ČR do kategorie vysoce rizikových zemí.  Cestující starší 12 let přijíždějící z ČR budou mít povinnost předkládat při vstupu do Nizozemska certifikát EU COVID o očkování,  nebo o prodělaném onemocnění, či potvrzující negativní výsledek PCR testu. Více info najdete na stránkách zastupitelského úřadu v Haagu.

V pondělí 25. října 2021 pak vstoupí v platnost aktualizovaná cestovatelská mapa. Kompletní pravidla návratu pravidelně aktualizujeme na webových stránkách MZV nebo webu Dovolená2021.cz.

.