Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

test
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal velvyslance Uruguayské republiky

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal 24. listopadu 2021 mimořádného a zplnomocněného velvyslance Uruguayské východní republiky Juana Carlose Ojedu Viglioneho. Jednání se uskutečnilo na okraj slavnostního setkání v Černínském paláci u příležitosti stého výročí zahájení diplomatických vztahů obou zemí. Obě strany zdůraznily nutnost urychlení politické a zejména ekonomické spolupráce ve vzájemných vztazích.

Náměstek Tlapa poděkoval velvyslanci Ojedovi za uruguayskou podporu kandidatury české uchazečky do vedení Interpolu. Oba partneři se shodli na dlouhodobě vynikající úrovni bilaterálních vztahů a vzájemná podpora v kandidaturách do mezinárodních organizací je toho jedním z příkladů. „Shodu nalézáme ve většině zahraničněpolitických témat. Vzájemnou spolupráci bychom měli využívat i v multilaterální rovině,“ uvedl náměstek Tlapa. V tomto kontextu také připomněl dlouhodobou a jednoznačnou podporu ČR při vyjednávání dohody EU-Mercosur. Oboustranný, intenzivní zájem o spolupráci v rozvoji obchodně-ekonomických vztahů, který aktuálně charakterizují konkrétní aktivity v obranném sektoru, energetice nebo v oblasti zelených technologií či zdravotnického materiálu bude podpořen návštěvou náměstka Tlapy v teritoriu v souvislosti s připravovanými politickými konzultacemi s uruguayskými partnery. Ze strany velvyslance Ojedy byl potvrzen zájem podílet se na tématech, která budou k jednání v Montevideu připravovány, a doplnil, že v rámci jednání dojde k podpisu dohody o spolupráci v obraně, která je oběma státy aktuálně projednávána v připomínkovém řízení.

V souvislosti s výročím zahájení česko-uruguayských vztahů bylo ve vzájemné spolupráci připraveno několik projektů, mezi nimiž lze vyzdvihnout například vydání monografie „Sto let Česko – uruguayských vztahů“ jejímž autorem je Michal Zourek z Mendelovy univerzity, představení uruguayské pamětní poštovní známky či sympozium „Naše společné stoletíuspořádané Univerzitou Hradec Králové, které proběhne dne 25. listopadu 2021 a bude živě přenášeno na stránkách univerzity.

.