Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krizový štáb MZV jednal o situaci v Etiopii

 

Pod vedením ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) se v pátek 26. listopadu 2021 uskutečnilo další jednání krizového štábu MZV ke zhoršující se situaci v Etiopii, kde pokračuje ozbrojený konflikt a postup povstaleckých sil Tigrajské lidově-osvobozenecké fronty směrem k hlavnímu městu Addis Abebě.

Situace v zemi se nadále zhoršuje. Jsme v kontaktu s diplomaty ostatních členských států, především s francouzskými kolegy, kteří situaci vzhledem k vysokému počtu svých občanů v zemi detailně vyhodnocují,“ přiblížil situaci šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. 

V Etiopii se v tuto chvíli nachází zhruba 20 českých občanů, z toho deset Čechů pracuje pro český zastupitelský úřad. Zbývající desítka čítá osoby s dvojím občanstvím a humanitární pracovníky. „Dnes jsme opět důrazně vyzvali české občany k opuštění země a předali jsme jim potřebné kontakty na naše kolegy na ambasádě i informace o dosud volných letech do ČR,“ dodal ministr Kulhánek.

Nadále platí, že MZV důrazně nedoporučuje jakékoli cesty do Etiopie. Vedení ministerstva bude situaci nadále sledovat a pravidelně vyhodnocovat s ohledem na stávající přítomnost českých diplomatů v zemi.

.