Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Covid letadlo
Foto: Marco Verch
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehledně k cestování: Dochází ke zpřísnění podmínek příjezdů do ČR pro cizince

 

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR. Na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví dojde od 27. prosince 2021 ke zpřísnění podmínek příjezdu do ČR pro cizince. Změnou je povinnost před příjezdem do ČR absolvovat PCR test i pro očkované a osoby s prodělaným covidem. Výjimku budou mít děti, očkovaní do 18 let a očkovaní posilovací dávkou. Pro české občany se tímto opatřením nic nemění a platí pro ně stávající pravidla. Podmínky cestování zpřísňuje také Švédsko, Rakousko a Řecko, nová pravidla pro lyžaře přijala Itálie. Zároveň v pondělí vejde v platnost nový tzv. cestovatelský semafor.

Zpřísnění podmínek příjezdu do ČR

Ve čtvrtek 23. prosince 2021 přijalo v návaznosti na vývoji epidemiologické situace Ministerstvo zdravotnictví nové ochranné opatření, kterým dochází ke změně pravidel cestování do ČR pro cizince. Nová pravidla budou platit již od 27. prosince 2021. Pro občany ČR, občany EU a třetích zemí s přechodným či trvalým pobytem na území ČR zůstanou podmínky návratu do země stejné jako doposud.

  • Ke vstupu do ČR ze všech zemí bez ohledu na míru rizika nákazy bude vyžadován PCR test (ne starší než 72 hodin) i pro očkované a lidi s prodělaným covidem. 
  • Povinnost testu se nebude vztahovat na osoby s posilující dávkou. Děti do 12 let jsou úplně vyňaty z očkovací a testovací povinnosti. Test nemusí podstoupit ani očkovaní mezi 12 a 18 lety.
  • Pro neočkované bude platit povinnost absolvovat předvstupní test a následně i druhý test po příjezdu do ČR. Ten je nutné podstoupit mezi 5. a 7. dnem od příjezdu.

Podrobná pravidla budou k dispozici kromě našeho webu i na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Změny v pravidlech dalších zemí

  • Švédsko: S platností od 28. prosince 2021 budou Švédové pro vstup do země vyžadovat od všech cestujících nad 12 let PCR test starý maximálně 48 hodin. EU certifikát o ukončeném očkováni nebo prodělání nemoci již vstup do Švédska neumožní. Výjimku tvoří občané Švédska. Podrobné informace jsou k dispozici zde.
  • Rakousko: Od 20. prosince 2021 se zpřísňují pravidla vstupu do Rakouska. Děti do 12 let nepředkládají žádný doklad o bezinfekčnosti. Pokud jde o karanténu a registraci, uplatní se na ně stejný režim jako na jejich dospělý doprovod. Více informací je dostupných zde.
  • Řecko: S účinností od 24.  prosince 2021 vstoupí v platnost zpřísněná hygienická opatření v Řecku. Návštěvníkům i rezidentům se ukládá laboratorní přetestování pro potvrzení bezinfekčnosti 2. a 4. den po vstupu do Řecka ze zahraničí.  Použití roušky bude povinné nejen v uzavřených prostorách, ale i na otevřených prostranstvích. V uzavřených prostorách jako jsou prostředky hromadné dopravy a supermarkety je třeba použít respirátor, případně dvojitou chirurgickou roušku. Více informací je k dispozici zde.
  • Itálie: Od 1. ledna 2022 Itálie zavádí nová pravidla pro lyžaře. Mezi ty hlavní patří platné pojištění odpovědnosti, povinná helma pro mladší 18 let, zákaz jízdy pod vlivem alkoholu a drog nebo omezení rychlosti a povinnost opatrné jízdy. Více podrobností naleznete zde.

Nový cestovatelský semafor

Aktualizovaný seznam zemí podle míry rizika nákazy, který aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC, bude účinný od pondělí 27. prosince 2021. V tmavě červené kategorii (země s velmi vysokým rizikem nákazy) bude nově Island a Lotyšsko. Změnou této kategorizace se ale pravidla příjezdu nemění. Kompletní informace k podmínkám návratu do ČR pravidelně aktualizujeme na webu MZV nebo stránkách Dovolená2021.cz.

přílohy

OO MZdr vstup do ČR s účinností od 27. 12. 2021 660 kB pdf (Acrobat dokument) 23.12.2021

.