Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

abc
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek jednal v Kišiněvě se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí Moldavska

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek se 24. listopadu 2021 setkal v Kišiněvě se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí a evropské integrace Moldavské republiky Eugeniem Revenco. Hlavními tématy jednání byly otázky pracovní migrace a boje s pandemií koronaviru.

V rámci konzultací vyzdvihl náměstek Smolek význam zahraničních pracovníků pro fungování české ekonomiky a seznámil státního tajemníka Revenco s fungováním Programů pracovní migrace do České republiky obecně i se specifiky pro občany Moldávie. Eugeniu Revenco zavedení programů ocenil, informoval o současných migračních trendech a požádal o podporu a spolupráci při vytváření nové vízové politiky Moldavska.

Náměstek Smolek a státní tajemník Revenco dále rekapitulovali současná pravidla vstupu cizinců na území svých států zavedená v souvislosti s pandemií covidu-19. Poté si vyměnili své zkušenosti získané při řešení krizových situací nastalých v důsledku úplného uzavření se států pro cestování těsně po vzniku pandemie covidu-19, a to zejména v oblasti organizace repatriací svých občanů a zajištění průběžné a spolehlivé informovanosti svých občanů o omezeních v cestování spojených s pandemií. Oba ocenili význam fungování specializovaných call-center v krizových situacích, přičemž náměstek Smolek nabídl předání know-how pro vytvoření a fungování krizového call-centra.

V závěru zdůraznil náměstek Smolek připravenost Ministerstva zahraničních věcí ČR k umožnění studijních pobytů pracovníků moldavského ministerstva zahraničních věcí, zaměřených na oblast poskytování konzulárních služeb, školení konzulárních pracovníků a krizového řízení.

Náměstek Smolek jednal v Kišiněvě se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí Moldavska

Náměstek Smolek jednal v Kišiněvě se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí Moldavska

.