Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský telefonoval se svým protějškem Blinkenem

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský hovořil dne 13. ledna 2022 se svým americkým protějškem Antonym J. Blinkenem o bilaterálních vztazích, bezpečnosti, obraně a českém předsednictví EU.

Ministr Lipavský se poprvé ve své funkci spojil formou bilaterálního hovoru se svým americkým protějškem Antonym J. Blinkenem. Během telefonátu se vzájemně ujistili o pevném partnerství mezi Českou republikou a Spojenými státy.

Jan Lipavský zdůraznil, že transatlantické vztahy budou prioritou českého předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022. Věnoval se také otázce energetické bezpečnosti a důležitosti dodávek LNG, tedy zkapalněného zemního plynu, do Evropy.

Ministři zhodnotili nedávné rozhovory s Ruskem, které se uskutečnily na různých fórech. Lipavský zopakoval, že Česká republika odmítá Moskvou prezentované návrhy bezpečnostních záruk jako nepřijatelný základ pro jednání a že nutnost de-eskalace z ruské strany je podmínkou pro posun v rozhovorech. Podpora Ukrajiny zůstává prioritou české zahraniční politiky.

.