Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský se zahraničními novináři
Foto: ÚV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se představila zahraničním novinářům – od skla až po pomoc ukrajinským uprchlíkům

 

Každé předsednictví představuje své priority nejen ostatním státům a odborné veřejnosti, ale také médiím. Takzvaný press trip pro zahraniční novináře připravilo také české předsednictví, a to pod taktovkou Ministerstva zahraničních věcí a Úřadu vlády ČR. Do Prahy se od 7. do 10. července přijelo podívat více než padesát žurnalistů ze všech členských států EU, ale také z Ukrajiny či USA.

„Dobrá komunikace s médii je pro úspěch českého předsednictví klíčová. Novinářům z předních tiskových agentur, vlivných světových deníků a dalších prestižních médií jsme představili nejen naše priority pro další půlrok v čele Rady EU, ale také českou kulturu, gastronomii, humor a kořeny naší evropské identity,“ shrnul předseda vlády Petr Fiala.

Novináři se během čtyřdenní cesty nejdříve setkali s premiérem Petrem Fialou a vybranými členy kabinetu na neformální večeři v Lichtenštejnském paláci. Druhý den na půdě Ministerstva zahraničních věcí vyzpovídali ministry a náměstky většiny resortů. Dominantními tématy byly ruská agrese na Ukrajině, plány na rekonstrukci země a další perspektiva Ukrajiny v EU.

Novináři se dále setkali také s předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou, předsedou Výboru pro záležitosti EU Senátu Davidem Smoljakem a ukrajinským velvyslancem v Česku Jevhenem Perebyjnisem. Zavítali také do sídla Rádia Svobodná Evropa.

„V druhé části programu jsme zástupcům médií představili tradici českého křišťálu. Při návštěvě Liberce se seznámili s celosvětově oceňovanou tradicí našeho sklářství. Pak  jim pracovníci Technické univerzity v Liberci představili také projekty 3D tiskáren a nanotechnologií,“ dodal ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Závěr návštěvy patřil opět největší české předsednické prioritě – pomoci Ukrajině. Novináři tak na vlastní oči viděli dva projekty, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům, kavárnu Background a Šatník Nory Fridrichové. „Češi projevují s ukrajinskými uprchlíky velkou solidaritu. Jejich pomoc a občanská angažovanost je obdivuhodná, jen přes veřejné sbírky Česko vybralo 3 miliardy korun. Novinářům jsme ukázali dva projekty, ale jsou jich stovky dalších,“ dodal Jan Lipavský.

.