Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský s kosovskou prezidentkou.
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal v Prištině o evropské perspektivě Kosova

 

Evropská perspektiva Kosova, možnosti cestování kosovských občanů do EU bez víz a dialog mezi Prištinou a Bělěhradem. To byla hlavní témata návštěvy ministra zahraničních věcí Jana Lipavského v Kosovu. Šéf české diplomacie se ve čtvrtek 29. září 2022 setkal v Prištině s prezidentkou Kosova Vjosou Osmani, s premiérem Albinem Kurti, s prvním místopředsedou kosovské vlády Besnikem Bislimim a se zvláštním představitelem EU pro Kosovo Tomášem Szunyogem, který zároveň vede Delegaci EU v Prištině.

Pracovní cestu v Kosovu ministr Lipavský zahájil návštěvou Delegace EU, kde jednal s místním unijním ambasadorem Tomášem Szunyogem. Mezi hlavní témata patřila aktuální situace v zemi, integrace Kosova do EU a poslední vývoj v rámci dialogu mezi Prištinou a Bělehradem.

„Ruská agrese proti Ukrajině prokázala, že Kosovo stojí na straně EU. Velmi si toho vážím. Kosovo má s Evropskou unií mnoho společného. Ve státech EU žije více Kosovanů než v samotném Kosovu. Intenzivně spolupracujeme v policejních záležitostech i v boji proti nelegální migraci,“ řekl na úvod své návštěvy ministr Lipavský.

Následovalo jednání s prvním místopředsedou vlády Besnikem Bislimim, který v kosovské vládě zodpovídá m.j. za integraci do EU a dialog mezi Kosovem a Srbskem. Ministr Lipavský podtrhl význam regionu západního Balkánu pro EU a zmínil, že pokrok ve vztazích mezi Prištinou a Bělehradem je pro další integraci obou zemí klíčový. Ministr Lipavský a místopředseda vlády Bislimi dále hovořili o vízové liberalizaci a o krocích, které kosovská vláda učinila pro uvolnění vízového režimu se zeměmi EU.  „Česko jednoznačně podporuje proces vízové liberalizace pro Kosovo. Jde o poslední zemi západního Balkánu, která je velmi blízká EU, a její občané přesto musí žádat i o běžná turistická víza. Iniciujeme během našeho předsednictví debatu členských států o udělení bezvízového styku Kosovu. Věřím, že technický proces se překlopí do politické shody všech členských států,“ uvedl Jan Lipavský po jednání.

Během setkání ministra Lipavského s prezidentkou Vjosou Osmani obě strany potvrdily dobré bilaterální vztahy obou států a vyjádřily zájem na jejich dalším prohlubování. I na tomto jednání byla velká pozornost věnována otázce evropské integrace Kosova.

Mezi hlavními témata, která ministr Lipavský otevřel při jednání s předsedou vlády Albinem Kurtim, patřily možnosti rozšíření ekonomické spolupráce. „České firmy mají kosovské straně co nabídnout, především pak v oblasti těžebního průmyslu, energetiky a IT,“ informoval ministr Lipavský. Dále hovořili o aspiraci Kosova na členství v mezinárodních organizacích a institucích a o vztazích mezi Kosovem a Srbskem.

Na závěr své návštěvy se šéf české diplomacie setkal s kosovskými členy uskupení tzv. mladých evropských ambasadorů, se kterými diskutoval o prioritách českého předsednictví, integraci Kosova do EU a o procesu vízové liberalizace. 

Ministra zahraničí doprovodila na cestě delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená jeho předsedou Markem Ženíškem.

.