Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek MZV Jiří Kozák se 4. května zúčastnil zasedání ministrů pro rozvoj členských zemí Evropské unie v Bruselu.
Foto: @MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek MZV Jiří Kozák se 4. května zúčastnil zasedání ministrů pro rozvoj členských zemí Evropské unie v Bruselu.

 

Hlavními body jednání byla pokračující pomoc Ukrajině, včetně řešení globálních dopadů zejména v potravinové, energetické a finanční oblasti, a reformy mezinárodních rozvojových bank. Ministři pro rozvoj se zabývali rovněž aktuální situací v Afghánistánu a Súdánu.

Jednání předcházela pracovní snídaně s prezidentem Evropské investiční banky Wernerem Hoyerem zaměřená na investiční spolupráci evropských institucí a členských zemí na Ukrajině i globálně.

Ve svém vystoupení k Ukrajině náměstek Kozák zdůraznil: „Pro zapojení soukromého sektoru do stabilizace a obnovy Ukrajiny je třeba vytvořit nástroje pro krytí rizik spojených s pokračujícím válečným ničením. Zároveň musíme podporovat makroekonomickou stabilitu Ukrajiny a dbát, aby rekonstrukční investice neznamenaly neudržitelné zadlužení země.“

Při diskusi s generální ředitelkou Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebecou Grynspan náměstek Kozák upozornil na naléhavost řešení exportu zemědělské produkce z Ukrajiny: „Prodloužení Černomořské obilné iniciativy a zachování evropských solidárních tranzitních tras je klíčové pro globální potravinové zabezpečení a zachování svobodného evropského trhu; není přípustné, aby se mezinárodní komunita nechala v tomto ohledu vydírat a aby si Rusko bralo rozvojové země jako rukojmí.“

Náměstek Kozák na zasedání rovněž podpořil posílení strategické komunikace s rozvojovými zeměmi, včetně společných cest na politické i expertní úrovni.  

.