Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zasedání Komise pro jednotnou prezentaci České republiky v zahraničí dne 28. července 2020
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání Komise pro jednotnou prezentaci České republiky v zahraničí dne 28. července 2020

 

Poradní orgán ministra zahraničních věcí, Komise pro jednotnou prezentaci České republiky v zahraničí, se sešel, aby vyhodnotil dosavadní plnění vládního usnesení o aktualizaci Koncepce jednotné prezentace České republiky a diskutoval priority pro následující období. Na programu bylo i představení projektů a programů, které lze využít v rámci jednotné prezentace v zahraniční a jejích budoucích výzev.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček na úvod poděkoval přítomným zástupcům jednotlivých resortů, státních agentur a dalších organizací za dosavadní práci. „Jsem rád, že i přes komplikovanou situaci, která neumožnila Komisi v druhém půlroce její existence pracovat podle původních plánů, se podařilo za první rok zahájit fungující spolupráci v expertních skupinách a stanovit si pilíře a priority naší zahraniční prezentace, jejichž platnost a důležitost koronavirus jen posílil,“ uvedl ministr Petříček k připravovanému materiálu pro vládu, jehož obsahem je zpráva o dosavadním naplňování Koncepce a návrh priorit a cílů na roky 2021 až 2023.

Tünde Bartha, náměstkyně pro řízení Sekce Kabinetu předsedy vlády ČR, upozornila na zkušenosti, které přineslo období stavu nouze v oblasti komunikace - potřebu propojení tématu jednotného vizuálního stylu s tématem jednotné prezentace ČR. „V předchozích měsících jsme se opět přesvědčili, že je potřeba pokračovat v posilování jednotné komunikace nejen vůči zahraničí, ale i vůči naší veřejnosti,“ doplnila. K dosažení těchto cílů doporučila využít též Komise pro jednotnou prezentaci ČR v zahraničí.

Kromě diskuse připravovaného materiálu byly dále na programu zpráva o činnosti marketingového týmu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a prezentace programů Domu zahraniční spolupráce zaměřených nejen na potenciální zájemce o studium v ČR z řad zahraničích studentů, ale i na absolventy českých vysokých škol z ciziny. Česká centra představila projekt Czech Platform a možnosti jeho dalšího využití v práci Komise.

Zástupci Úřadu vlády a Ministerstva zahraničních věcí následně informovali o výhledu prezentace České republiky v rámci předsednictví v Radě EU, která by měla navazovat na kontinuální činnost a aktivity Komise. Závěrečné body programu se věnovaly potenciálu krajanské komunity v prezentaci ČR v zahraničí a výzvám pro prezentaci v nadcházejícím období jako např. EXPO v Dubaji či olympijské hry plánované na roky 2021 a 2022.

.