Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

OSN vlajka
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci OSN včetně Česka jednali v Egyptě o udržitelné ekonomice

 

Jak spravedlivě zajistit přechod k udržitelným ekonomikám? To byla hlavní otázka 27. konference OSN o změně klimatu. Summitu světových lídrů, který se konal 6. až 8. listopadu 2022 v egyptském Šarm el Šajchu v rámci konference, se za Česko zúčastnil premiér Petr Fiala, kterého doprovázel náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák.

COP27 se věnoval zásadním otázkám spojeným se změnou klimatu, přičemž je důležité zajistit spravedlivý přechod k udržitelným ekonomikám a společnostem odolným vůči změně klimatu. Tzv. zelená diplomacie patří k prioritám českého předsednictví a účast na COP27 patří mezi její největší akce. Česká diplomacie usiluje o propojení klimatické bezpečnosti a rozvojové a humanitární spolupráce zejména v oblasti snižování rizika katastrof.

Konference COP27 se koná každoročně od uzavření první dohody OSN o klimatu v roce 1992, s výjimkou roku 2020. Jednou z oblastí, kterými se letos účastníci konference zabývali, je také ochrana vodních zdrojů a života ve vodě. Tomuto tématu byla věnována jednání u příležitosti Světového dne vody.

Odkaz na tiskovou zprávu Vlády ČR: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-fiala-se-v-egypte-zucastnil-konference-o-zmene-klimatu-cop27--200639/

.