Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o odzbrojení

 

Konference o odzbrojení byla založena rezolucí 1. zvláštního zasedání VS OSN k odzbrojení v r. 1978 jako nástupnický orgán ženevských výborů o odzbrojení.

Konference o odzbrojení (Conference on Disarmament, CD) měla původně 40 členských zemí, jejich počet postupně narostl na 65. Bývalé Československo patřilo k zakládajícím členům CD, po rozdělení federace toto členství na základě vzájemné dohody převzala SR, ČR se od té doby uchází o členství (v r. 2012 bylo registrováno celkem 27 žádostí o členství).

V rámci CD byly sjednány nejdůležitější multilaterální smlouvy v oblasti nešíření zbraní hromadného ničení, odzbrojení a kontroly konvenčních zbraní. Od r. 1998 je však činnost CD kvůli obstrukční politice jednoho jejího člena prakticky zablokovaná. To bylo důvodem, proč byly některé novější smlouvy v oblasti odzbrojení sjednány mimo rámec CD, resp. OSN. Zkušenosti však navzdory tomu prokázaly nezastupitelnost role CD v globálním odzbrojovacím úsilí. Na pořadu dne jsou především negociace textu Úmluvy o zákazu výroby štěpných materiálů pro jaderné zbraně (FMCT), jež by podle stále ještě převažujícího názoru měly probíhat na půdě CD, samozřejmě za podmínky jejího oživení.

.