Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přípravná komise Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (PC CTBT)

 

Přípravná komise Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (PC CTBTO-Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization) je nezávislým subjektem mezinárodního práva, jehož cílem je k datu vstupu v platnost Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty – CTBT) vybudovat spolehlivě fungující mezinárodní organizaci pro její verifikaci.

Jde zejména o uvedení do provozu 337 stanic Mezinárodního monitorovacího systému (International Monitoring System – IMS), Mezinárodního datového centra (IDC) a vypracování operačních manuálů pro inspekce na místě (on-site inspections – OIS).

Smlouva má neomezenou platnost a nahradila dřívější, avšak dosud platnou Smlouvu o zákazu jaderných zkoušek v ovzduší, vesmíru a pod vodou (Partial Test Ban Treaty - PTBT) z r. 1963. Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek byla otevřena k podpisu 24.9.1996 a vstoupí v platnost 180 dní poté, co bude ratifikována všemi 44 státy uvedenými v příloze č.II této smlouvy. V současné době byla ratifikována necelými čtyřiceti státy z tohoto seznamu, celkový počet ratifikací dosáhl již počtu 151 států. Česká republika podepsala CTBT 12.11.1996 a ratifikovala ji 11.9.1997 jako sedmá země na světě a první v Evropě. Vzhledem k tomu, že Česká republika není členskou zemí Konference o dozbrojení (CD – Conference on Disarmament), není uvedena v příloze č.II, a proto její ratifikace nebyla nezbytná pro vstup smlouvy v platnost.

Další informace o PC CTBT naleznete na stránkách Stálé mise ČR ve Vídni.

.