Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Haagský kodex chování proti šíření balistických raket

 

Haagský kodex chování proti šíření balistických raket (The Hague Code of Conduct against Ballistic Missile Proliferation – angl. zkr. HCOC) je výsledkem snah mezinárodního společenství dostat pod mezinárodní kontrolu balistické rakety, s cílem omezit jejich šíření, neboť tyto prostředky má dnes ve svém vlastnictví (včetně různých typů křižujících raket a torpéd) na pět desítek zemí. Jde o politický dokument, který umožňuje na principu dobrovolnosti předcházet šíření nosičů ZHN a posilovat důvěru mezi státy a mezinárodní bezpečnost.

Svým podpisem a přijetím dohodnutých politických závazků se členské země dobrovolně zavazují k aplikaci opatření na posilování důvěry, včetně poskytování notifikací o plánovaných startech balistických raket a kosmických těles (tzv. PLNs - Pre-Launch Notifications) a zkušebních letech, včetně každoročního národního hlášení o všech těchto aktivitách za uplynulý rok. 

Kontaktním místem pro Haagský kodex je rakouské ministerstvo zahraničních věcí. Jeho oficiální název je Immediate Central Contact – ICC. ICC informuje zpětně všechny členské země především o zaslaných výročních hlášeních členských zemí a také o notifikacích o plánovaných startech kosmických těles. Členství v Haagském kodexu je dobrovolné a otevřené pro všechny státy bez omezení. V současné době má 130 členských zemí, včetně České republiky.

V květnu 2009 se ve Vídni uskutečnilo výroční zasedání, které projednalo další opatření ke zvýšení účinnosti tohoto kontrolního režimu.

.