Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Skupina jaderných dodavatelů

 

Skupina jaderných dodavatelů

Skupina jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group angl. zkr. NSG) je nesmluvním ujednáním, které usiluje o posílení kontroly nešíření jaderných zbraní, zakotvené ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Všechny účastnické státy, včetně České republiky, uplatňují společné zásady (NSG Guidelines), jejichž cílem je zajistit, aby obchod v jaderné oblasti pro mírové účely nepřispíval k proliferaci jaderných materiálnů a technologií a jejich zneužití ve vojenských jaderných programech. K tomuto účelu byly vytvořeny seznamy kontrolovaných položek,  jejichž aktualizované znění pravidelně publikuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii

V současné době má NSG 46 členských zemí a Evropská komise má status pozorovatele.

V roce 2008 byla na základě iniciativy US administrativy v rámci NSG dojednaná výjimka na dodávky do Indie, která není členem NSG. Na základě této výjimky řada zemí již uskutečnila své vývozy kontrolovaných položek do Indie. V roce 2011 USA oficiálně předložily návrh přijmout Indii za člena NSG.

Ve dnech 13. – 14. června 2013 v Praze proběhlo 23. plenární zasedání Skupiny jaderných dodavatelů (NSG). Představitelé účastnických zemí NSG na závěr přijali veřejné prohlášení, které se přikládá.

přílohy

NSG Public Statement 88 kB pdf (Acrobat dokument) 18.6.2013

NSG Public Statement - překlad 88 kB pdf (Acrobat dokument) 18.6.2013

.