Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Wassenaarské ujednání

 

Wassenaarské ujednání o vývozních kontrolách konvenčních zbraní a zboží a technologií dvojího užití (The Wassenaar Arrangement on Export Controls for Conventional Arms and Dual-Use Goods and Technologies, ang. zkr. WA) bylo založeno v roce 1995. Zabývá se širokým spektrem konvenčních zbraní a zboží dvojího použití, tj. položek určených především pro použití v průmyslové oblasti, ale využitelných též k výrobě konvenčních zbraní.

Wassenarské ujednání má ze všech kontrolních režimů nejširší předmět své činnosti. Ten je definován 1) seznamem vojenského materiálu (pokrývající konvenční vojenský materiál) a 2) seznamem zboží dvojího užití technologií (jenž pokrývá položky, které nejsou zahrnuty do kontrolních listů ostatních kontrolních režimů).

Podstatou činnosti Wassenarského ujednání je mezinárodní výměna informací o obecných aspektech mezinárodního obchodu se strategickým zbožím, mezi něž patří globální trendy obchodu se zbraněmi, bezpečnostní situace v určitých regionech, případně nákupní aktivity, projekty či firmy vzbuzující podezření z nelegálních transakcí apod., a dále specifická výměna informací o konkrétních převodech vyjmenovaných položek či zamítnutých licencích vůči zemím mimo Wassenaarské ujednání.

Ujednání v současné době sdružuje 41 zemí - významných výrobců a exportérů zbraní, jejichž cílem je posilování transparentnosti a zvyšování odpovědnosti v mezinárodním obchodu s uvedenými položkami s cílem předcházet destabilizujícímu hromadění konvenčních zbraní a vyloučit situace, kdy by se zbraně nebo sledované položky dostaly do rukou nepovolaných subjektů.

.