Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zanggerův výbor

 

Zanggerův výbor (Zangger Committee, angl. zkr. ZC), podle jména prvního předsedy, byl ustaven po vstupu Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Treaty on Non-Proliferation of Nuclear Weapons – ang. zkr. NPT) v platnost jako nesmluvní ujednání, jehož hlavním cílem je harmonizace exportní politiky v jaderné oblasti členských zemí NPT.

Zanggerův výbor formou seznamu (tzv. Trigger List, jehož aktualizovanou verzi periodicky publikuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii, definuje uvedená zařízení a materiály s ohledem na jejich možné zneužití k získávání štěpného materiálu jako základní komponenty pro výrobu jaderných výbušných zařízení a na základě tohoto seznamu kontroluje jejich vývoz a další převody.

Tento kontrolní režim je jediným ze stávajících režimů, jehož existence je uznávána rozvojovými zeměmi, protože  jeho právní základ je odvozený od  NPT. Zanggerův výbor napomáhá zamezení zneužití jaderných položek pro vojenské jaderné programy a přispívá tím k naplnění cílů nešíření. V současné době má Zanggerův výbor 38 členských zemí a Evropská komise má status pozorovatele.

.