Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský a německá ministryně Baerbock podepsali pokračování Strategického dialogu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský a německá ministryně Baerbock podepsali pokračování Strategického dialogu

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a šéfka německé diplomacie Annalena Baerbock podepsali v úterý 26. července 2022 program Česko-německého strategického dialogu na období 2022 až 2024. Ten se věnuje společným cílům Česka a Německa v oblastech bezpečnosti, energetiky, dopravy, klimatu, zdravotnictví, školství, kultury či vědy a výzkumu. Jednání se věnovalo také podpoře Ukrajiny a šéfové české a německé diplomacie na závěr setkání uctili památku obětí vypálení Lidic v roce 1942.

„Současná krize na Ukrajině nám ukazuje význam přátelských a spolehlivých sousedských vztahů. Na začátku letošního roku jsme si připomněli 25 let od podpisu Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Za tu dobu se ukázalo, že Němci i Češi umí převzít odpovědnost za další vývoj jak ve vzájemných vztazích, tak v rámci evropské integrace i při zvládání složitých situací,“ řekl ministr Lipavský.

Jednání ministrů se věnovalo dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů v rámci Strategického dialogu, který reflektuje priority českého předsednictví v Radě EU a zaměřuje se na hledání celoevropských odpovědí na současné výzvy, ať se týkají společné obrany, energetiky, klimatických změn, ale také přeshraniční dopravní infrastruktury či například zdravotnictví.

K hlavním tématům patřily kromě aktuální situace na Ukrajině a její další budoucí podpory, vztahy se západním Balkánem a rozšíření EU, spolupráce s Moldavskem nebo další rozvoj vztahů s Indopacifikem.

Oba ministři se shodli na tom, že Česká republika i Německo zastávají podobné pozice k agresivnímu chování Ruska a budou i nadále úzce spolupracovat při poskytování materiální, vojenské i humanitární pomoci Ukrajině „S paní ministryní jsme se shodli na další materiální, vojenské a humanitární pomoci Ukrajině. Mluvili jsme také o potřebě okamžitých dodávek moderních zbraní, které by Ukrajině umožnily bránit se před zbabělými ruskými útoky,“ dodal šéf české diplomacie. Vzhledem k aktuální situaci v Evropě budou obě země pokračovat v intenzivní spolupráci v oblasti obrany a vzájemné podpoře při zajišťování energetické bezpečnosti.

Ministři po jednání navštívili společně Lidice, kde uctili památku obětí vypálení obce v roce 1942 a setkali se osobně s přeživšími tehdejší tragédie. „Historická zkušenost Lidic nám i v dnešní době připomíná, že appeasement vůči agresorovi nikdy není řešením,“ řekl ministr Lipavský.

 

 

přílohy

CZ Strategický dialog 4 MB pdf (Acrobat dokument) 27.7.2022

.