Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Briefing NMSEV o CZ V4 PRES
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Briefing náměstka sekce evropské Aleše Chmelaře o prioritách českého předsednictví ve V4 2019/2020

 

Dne 24. července 2019 představil v prostorách MZV náměstek sekce evropské Aleš Chmelař pro diplomatický sbor v Praze priority českého předsednictví ve V4 2019/2020. Mottem předsednictví je heslo V4 pro rozumnou Evropu.

Česká republika chce během svého visegrádského předsednictví navazovat na program slovenského předsednictví a prosazovat racionální, pragmatický a konstruktivní přístup k aktuálním výzvám a problémům našich zemí i Evropy, soustředit se na evropská témata a formáty a na rozšiřování koaličního potenciálu V4 v EU a jejím sousedství. Hlavním cílem českého předsednictví by mělo být upevňovat postavení zemí V4 v EU a v NATO a současně posilovat jednotu a soudržnost těchto dvou organizací.  

Program aktuálního českého předsednictví ve V4 pracuje se 3 tematickými okruhy: 1) Reasonable solutions/rozumná řešení (priority: prohloubení vnitřního trhu EU a uchování čtyř svobod, ekonomická a sociální konvergence, podpora evropské integrace zemí Západního Balkánu a pro-evropského směřování zemí Východního partnerství, obranná spolupráce, mezilidské vztahy uvnitř V4 včetně role Mezinárodního visegrádského fondu); 2) Revolutionary technologies/revoluční technologie (priority: věda, výzkum a inovace, umělá inteligence, Dogitální jednotný trh, podpora start upům a inovativnímu ekosystému); 3) Reconciling approaches/slaďování přístupů (priority: jednání o budoucím víceletém finančním rámci EU, migrační a azylová politika, klimatická a energetiká politika, infrastruktura).

.