Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

V4 a NB8
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na setkání V4 a zemí NB8 v Lotyšsku ve dnech 21.-22. dubna 2016

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se ve dnech 21. a 22. dubna 2016 v Lotyšsku v Jurmale zúčastnil zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny, severských a baltských zemí, tzv. NB8 zahrnující Dánsko, Finsko, Norsko, Island, Švédsko a Estonsko, Litvu, Lotyšsko. Jednalo se v pořadí o čtvrté každoroční zasedání v tomto formátu, letos organizované českým předsednictvím ve Visegrádské skupině a lotyšským předsednictvím ve skupině NB8.

Představitelé zemí V4 a NB8 hovořili o otázkách energetické bezpečnosti, současné situaci v Evropské unii a migrační krizi. V této souvislosti šéf české diplomacie znovu zdůraznil, že země V4 odmítají povinný mechanismus kvót na přerozdělování uprchlíků.

Významnou z probíraných oblastí bylo i Východní partnerství, které je společným zájmem obou regionálních uskupení a zároveň představuje jednu z hlavních priorit českého předsednictví ve V4. Ministr Zaorálek uvedl, že hlavním cílem je nyní pokračovat v pomoci a podpoře zemím Východního partnerství - těm, které mají asociační dohody jako Gruzie, Moldávie a Ukrajina, ale i druhé skupině států, které chtějí mít s Evropskou unií diferencovaný vztah jako Arménie, Ázerbájdžán nebo Bělorusko.

Zasedání zemí V4 a NB8 potvrdilo, že před květnovým jednáním ministrů členských států EU s šesti zeměmi Východního partnerství, červnovou Evropskou radou a summitem NATO ve Varšavě, sdílejí podobné názory na řadu z diskutovaných témat.

.