Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiérský summit V4 v Praze dne 15. února 2016

 

V pondělí 15. února 2016 se uskutečnil mimořádný summit předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny, který svolal premiér Bohuslav Sobotka. Na jeho pozvání se vrcholného jednání zúčastnil také prezident Makedonské republiky Ďorge Ivanov a premiér Bulharské republiky Bojko Borisov.

 

V první části summitu si premiéři ČR Bohuslav Sobotka, premiérka Polska Beata Szydlová, premiér Maďarska Viktor Orbán a premiér Slovenska Robert Fico společně připomenuli 25. výročí zahájení Visegrádské spolupráce, které připadá právě na 15. února 2016.

Ke vzniku Visegrádu došlo 15. února 1991 v maďarském Visegrádu za účasti Václava Havla, prezidenta České a Slovenské federativní republiky, Lecha Wałęsy, prezidenta Polska, a Józsefa Antalla, předsedy vlády Maďarska.

V druhé části mimořádného summitu zemí Visegrádské skupiny jednali premiéři České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska s prezidentem Makedonské republiky Ďorge Ivanovem a premiérem Bulharské republiky Bojko Borisovem o aktuální migrační situaci. Ve společné deklaraci se státy V4 zavázaly k další pomoci těm, kteří se podílejí na ochraně vnější hranice.

Lídři Visegrádské skupiny se s makedonským prezidentem a bulharským premiérem shodli, že společné evropské řešení migrační krize má jejich plnou podporu. Nyní je třeba se soustředit na urychlenou implementaci schválených opatření. V rámci EU je klíčové zaměřit se na pokrok ve zřizování hotspotů, naplňování dohody s Tureckem a schválení a implementaci balíčku k ochraně hranic. Zároveň je třeba stále pracovat na posílení ochrany vnější hranice a zachování Schengenu.

Premiéři zemí V4 jsou přesvědčeni, že k úspěšnému řešení migrační krize jsou nezbytné jasné výsledky Společného akčního plánu EU-Turecko a urychlená dohoda o vzniku Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Ve společné deklaraci se předsedové vlád zavázali k pomoci zemím západobalkánského regionu, které jsou nejvíce zasaženy migrační krizí. Vyjádřená podpora V4 tak navazuje na nedávnou výzvu předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera k navýšení pomoci Makedonii.

Ve společné deklaraci zároveň země V4 zdůraznily důležitou úlohu Řecka a odhodlání Visegrádského regionu pomoci Řecku při úspěšné registraci uprchlíků a zvládání migračních tlaků.

.