Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

V4, DE, FR
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministrů zahraničních věcí V4, Německa a Francie dne 27. června 2016

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek hostil dne 27. června 2016 v Černínském paláci zasedání ministrů zahraničních věcí Visegrádské čtyřky, Německa a Francie. Jednání šéfů diplomacií se zaměřilo na otázky spojené s tzv. Brexitem a na budoucí architekturu Evropské unie.

Pozvání českého ministra zahraničí přijali jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier, ministr zahraničních věcí Francie Jean-Marc Ayrault, maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó, polský ministr zahraničních věcí Witold Waszczykovski a slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák.

„Všichni vnímáme naléhavost problému, které přinesl 23. červen 2016. Řešíme teď dvě věci  - jednak rozchod se Spojeným královstvím a nalezení nového kvalitního vztahu, v němž se musíme chovat jako přátelé, kteří se vzájemně potřebují. A pak si na úrovni 27 států musíme říci, jakou Evropskou unii chceme,“ řekl k jednání ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek. „Špatnou odpovědí by byla překotná integrace a špatnou odpovědí by také bylo tvářit se, že se nic nestalo. Jsme připraveni pokračovat v těch oblastech, kde to umíme vysvětlit lidem. V nejbližší době se proto zaměříme na praktické projekty, které mají veřejnou podporu občanů Evropské unie,“ uvedl ministr Zaorálek.

Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák zároveň indikoval, že už v červenci by Slovensko chtělo svolat schůzku 27 států EU, na níž by se jednalo o tom, jak zvýšit důvěryhodnost Evropské unie.

.