Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Summit premiérů V4
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit premiérů V4 dne 8. června 2016

 

Ve středu 8. června se v Praze uskutečnil oficiální summit předsedů vlád Visegrádské skupiny, který završil jednoroční předsednictví České republiky ve V4. Během setkání premiéři zhodnotili výsledky českého předsednictví a jednali také o nadcházející Evropské radě. Od začátku letošního července převezme po České republice předsednictví ve Visegrádské skupině Polsko.

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, předsedkyně vlády Polska Beata Szydlo, předseda vlády Maďarska Viktor Orbán a předseda vlády Slovenska Robert Fico kromě diskuse o výsledcích končícího českého a programu nastupujícího polského předsednictví jednali hlavně o tématech Evropské rady, která se koná 28. – 29. června. Předsedové vlád zemí V4 vyzvali k setrvání Velké Británie v Evropské unii, odmítli návrh EK na reformu azylového systému obsahující redistribuční mechanismus založený na povinné a automatické bázi a požádali Evropskou komisi, aby předložila návrh efektivního společného evropského řešení krize na trhu se zemědělskými komoditami, zejména mlékem a vepřovým masem.

Tématem rozhovorů byla také příprava summitu NATO, který se uskuteční 8. – 9. července ve Varšavě. Výsledky jednání jsou shrnuty ve společném prohlášení, které předsedové vlád přijali. Více na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/prohlaseni-predsedu-vlad-visegradske-skupiny-8-6-2016-145204/.

Během summitu V4 předsedové vlád podepsali společný dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém upozornili na těžké životní podmínky více jak 1,7 mil. vnitřně vysídlených osob na Ukrajině, které ze svých domovů utekly v důsledku ozbrojeného konfliktu na východě země. Dopis obsahuje návrh na vytvoření evropského programu, jehož cílem bude podpořit ukrajinské úřady při zvládání této situace, pomoci jim integrovat uprchlíky v jejich nových komunitách a předcházet nárůstu emigrace z Ukrajiny do zahraničí. Více k dopisu na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/lidri-v4-vyzvali-evropskou-komisi-k-pomoci-obcanum-ukrajiny-145222/.

.