Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Země V4 při příležitosti konference International Energy Club jednaly o otázkách energetické bezpečnosti

 

Konference International Energy Club se věnovala evropskému energetickému trhu. Země Visegrádské skupiny se v Ostravě shodly na spolupráci při zajišťování bezpečných dodávek energie za přijatelnou cenu pro svoje občany.

Konference International Energy Club se věnovala evropskému energetickému trhu. Země Visegrádské skupiny se v Ostravě shodly na spolupráci při zajišťování bezpečných dodávek energie za přijatelnou cenu pro svoje občany.

Zahajovací projev ministra Mládka na VI. ročníku IEC a ministerského zasedání zemí V4 pro energetiku v Ostravě

Již po šesté se v ostravském Gongu v areálu Dolní oblasti Vítkovice uskutečnila mezinárodní konference evropských energetických odborníků, představitelů firem a státních správ International Energy Club, která se zabývala především fungováním Energetické unie v praxi. V jejím rámci jednali o energeticko—klimatické politice EU a energetické bezpečnosti na ministerském zasedání zemí Visegrádské skupiny pro energetiku ministři a státní tajemníci hospodářských ministerstev zemí V4.

"Vítám, že vznikající Energetická unie akcentuje bezpečnost dodávek energie a vybízí ke zvýšené regionální spolupráci. V rámci českého předsednictví V4 se proto společně s odbornou debatou International Energy Clubu uskutečnilo i ministerské zasedání zemí V4 pro energetiku. S kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska jsme se věnovali především otázkám posílení energetické bezpečnosti a diverzifikaci zdrojů a cest zemního plynu, reformě trhu s elektřinou a mezivládním dohodám se třetími zeměmi. Shodli jsme se na tom, že země V4 budou v této oblasti spolupracovat a vyměňovat si informace o aktuální situaci a to nejen v souvislosti s rusko—ukrajinským konfliktem," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Jeho partnery byli státní tajemník Ministerstva hospodářství SR Miroslav Obert, státní tajemník pro energetiku Ministerstva pro národní rozvoj Maďarska András Aradski a státní tajemník Ministerstva hospodářství Polska Jerzy Pietrewicz.

"Musím zdůraznit, že Česká republika je dobře připravena na nadcházející topnou sezónu. Stále rozšiřujeme objem podzemních zásobníků plynu. Naše Státní energetická koncepce určuje pro zachování energetické bezpečnosti zásoby ve výši čtyřiceti procent roční spotřeby plynu. Momentálně máme v zásobních necelých čtyřicet procent, tedy spotřebu na necelých pět měsíců, ale pracujeme na rozšíření zásobních kapacit na polovinu roční spotřeby. Česká republika by tak měla zásoby na šest měsíců, což považuji za dostatečné. V souvislosti s havárií na rafinérii v Litvínově velmi pečlivě sledujeme i trh s pohonnými hmotami, abychom plně zabezpečovali dodávky koncovým zákazníkům a i v této oblasti budeme spolupracovat s dalšími zeměmi, především s kolegy ze zemí V4," uvedl ministr Jan Mládek.

"Zasedání potvrdilo, že společným zájmem zemí V4 je řešení přetoků elektřiny z Německa, které ohrožují jak spolehlivost soustavy, tak otevřený přístup k přeshraničnímu obchodování s elektřinou. Země V4 proto budou jednat především s Německem a Rakouskem," řekl po zasedání zemí Visegrádské skupiny pro energetiku náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavel Šolc.

Účastníci ministerského zasedání Visegrádu se rovněž shodli na tom, že země V4 budou i nadále na půdě Evropské unie hájit právo členských zemí určovat si svůj vlastní národní energetický mix a využívat svých domácích zdrojů včetně uhlí.

Zdroj: www.mpo.cz/dokument162342.html

 

.