Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Politika rozšíření Evropské unie

 

Politika rozšíření EU se řadí mezi dlouhodobé priority české zahraniční a evropské politiky. Představuje nejefektivnější prostředek podpory demokracie, stability a hospodářského rozvoje v aspirantských státech a zůstává tak jedním z nejúčinnějších nástrojů vnějšího působení EU. Rozšiřovací proces má politické, ekonomické a bezpečnostní přínosy jak pro země aspirující na členství, tak pro celou EU.

Přístupové rozhovory v současné době probíhají s Tureckem, Černou Horou a Srbskem. Z hlediska pokročilosti v přístupovém procesu jsou tyto země následovány Makedonií a Albánií, kterým byl udělen status kandidátských zemí v roce 2005, resp. 2014, ale zatím nezahájily přístupová jednání. Bosna a Hercegovina podala přihlášku ke členství v EU v únoru 2016 a Kosovo je tak jedinou zemí regionu, která prozatím přihlášku nepodala.

Každá přistupující země musí harmonizovat své předpisy s evropským právem (tzv. acquis) v 35 vyjednávacích kapitolách. Od r. 2012 uplatňuje k přístupovým jednáním Unie tzv. nový přístup, kdy je již v raném stádiu přístupových jednání věnována prioritní pozornost oblasti právního státu a základních práv.

Pro úspěch a věrohodnost procesu rozšíření EU zůstává i nadále klíčovou ochota a schopnost aspirantských zemí důsledně uskutečňovat reformy a současně vyvážený a spravedlivý přístup EU k aspirantským státům a její podpora politiky rozšíření jako celku. ČR bude i do budoucna aktivně podporovat proces rozšíření, úsilí jednotlivých kandidátských a potenciálních kandidátských států a jejich evropskou perspektivu.

 

Související odkazy:

.