Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

EU
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzultace k aktualizaci směrnice pro jednání o dohodách o ekonomickém partnerství se zeměmi Afriky, Karibiku a Pacifiku

 

Evropská komise zveřejnila ke konzultaci cestovní mapu k aktualizaci směrnice pro jednání o dohodách o ekonomickém partnerství (Economic and Partnership Agreement - EPA) se zeměmi Afriky, Karibiku a Pacifiku (AKT). Dohody EPAs mají významný přínos pro ekonomický rozvoj partnerských zemí a zároveň podporují regionální integraci. Vyjednávání se zeměmi AKT probíhá nyní na základě směrnice z roku 2002, která plně neodpovídá aktuální ekonomické realitě a důrazu na udržitelný rozvoj v kontextu obchodní politiky EU.
 

Konzultace poskytuje prostor veřejnosti pro sdílení názorů na priority, na které by se mělo vyjednávání zaměřit, ale také upozornit na případné dopady spojené se sjednáním daných dohod.  

Poprvé by aktualizovaná směrnice měla být využita v jednáních se státy východní a jižní Afriky (Komory, Madagaskarem, Mauriciem, Seychely a Zimbabwe), které vyjádřily zájem na posílení svých ekonomických vztahů s EU prostřednictvím sjednání komplexní dohody, která by vedle obchodu se zbožím upravovala mimo jiné služby, liberalizaci investic či ochranu práv duševního vlastnictví. Klíčový důraz je ze strany Evropské komise kladen na oblast obchodu a udržitelného rozvoje, kde je záměrem zahrnout do dohod odkazy na mezinárodní pravidla týkající se pracovních a environmetálních aspektů včetně odkazu na Pařížskou dohodu.

Konzultace bude otevřena do 21. října a je k dispozici na tomto odkazu: 

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2019-5917986_en

.