Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ASEM – Asijsko-evropské setkání

 

Image

 Asijsko-evropské setkání

 (Asia-Europe Meeting  ASEM)

ASEM je multilaterální komunikační proces mezi vládními představiteli 51 zemí Asie a Evropy. Iniciátorem vzniku ASEM byla Asie (Singapur) v 90. letech, kdy Evropa v rozvoji vztahů s Asií „zaostávala“ za USA, které měly institucionalizovaný a efektivní APEC. Cílem ASEM je posilování přátelských vztahů mezi Asií a Evropou, založených na rovnosti partnerství, vzájemné úctě a oboustranných výhodách. Aktivity ASEM se opírají o tři pilíře – politický, ekonomický a společensko-kulturní. Za účelem plnění cílů třetího pilíře byla zřízena jediná podporná nezisková organizace ASEM – Asijsko-evropská nadace (ASEF).

První setkání představitelů ASEM proběhlo v březnu 1996 v thajském Bangkoku mezi Evropskou komisí, 15 členy EU, 7 členy ASEAN, Čínou, Japonskem a Koreou. V roce 1998 byl schválen Asia-Europe Cooperation Framework (AECF), který upravuje činnost ASEM. K prvnímu rozšíření ASEM došlo v roce 2004. Od té doby ASEM prošel několika stádii a rozšiřováním. V současné době je partnery ASEM celkem 51 zemí a 2 instituce, naposledy došlo k jeho rozšíření v roce 2012. V současnosti jsou členy:

  1. Členské státy EU + Evropská Unie.
  2. Státy Asie: státy ASEAN (Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Thajsko, Singapur, Vietnam), Bangladéš, Čína, Indie, Japonsko, Korejská republika, Mongolsko, Pákistán + sekretariát ASEAN.
  3. Další země: Austrálie, Nový Zéland, Rusko, Norsko, Švýcarsko.

Formy dialogu ASEM:

-        summit hlav států a vlád,

-        pravidelné setkání ministrů zahraničních věcí / ekonomiky / financí / životního prostředí / kultury / školství,

-        pravidelné setkání seniorních ministerských úředníků,

-        iniciativy ASEM: semináře, konference, odborná fóra:

ASEM se schází vždy jednou za 2 roky, jednou v Asii, podruhé v Evropě. V roce 2014 se summit ASEM uskuteční v italském Milánu.

Součástí ASEM jsou i čtyři neformální fóra:

Asia-Europe People's Forum

AEPF je platforma spojující občanskou společnost v Asii a Evropě, jakási nevládní paralela k oficiálním zasedáním ASEM. Cílem AEPF je podpora míru, demokracie, sociální spravedlnosti, lidských práv, potravinové soběstačnosti, udržitelného rozvoje a práva jedince na sebeurčení.  Poslední AEPF se uskutečnilo v říjnu 2012 v Laosu.

Asia-Europe Business Forum

Obchodní a podnikatelské fórum AEBF bylo založeno již na prvním setkání ASEM v Bangkoku roku 1996. AEBF konané paralelně na okraj  summitů ASEM má za cíl podporu hospodářských vztahů mezi Asií a Evropou.

Asia-Europe Parliamentary Partnership

Setkání poslanců ze zemí ASEM se uskutečnilo poprvé v roce 1996. ASEP nabízí platformu pro dialog a spolupráci mezi parlamenty zemí ASEM. Zatím poslední páté setkání, kterého se zúčastnili zástupci 35 zemí, proběhlo v říjnu 2008 Pekingu na okraj summitu ASEM.

ASEM SMEs Eco-Innovation Center (ASEIC)

Cílem tohoto fóra, které vzniklo v únoru 2011, je podporovat ekologické inovace malých a středních podniků v obou regionech.

.