Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Priority ČR v OSN

 

Dlouhodobou a výchozí prioritou České republiky je koncept efektivního multilateralismu s důrazem na OSN a posílení role této klíčové univerzální mezinárodní organizace.

  • Česká republika přikládá důležitost reformě systému OSN, vč. jejích hlavních orgánů, aby tato organizace mohla důrazněji a efektivněji  čelit novým globálním výzvám.
  • Jednou z nejvýznamnější priorit České republiky je podpora mechanismů OSN, jejichž úkolem je podpora a ochrana lidských práv ve světě a zabraňování diskriminaci jakéhokoliv druhu.
  • V rámci kolektivní bezpečnosti Česká republika podporuje současné snahy OSN o adopci globální strategie proti terorismu a dosavadní proces odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení.
  • Česká republika podporuje rozvojové aktivity a operace OSN, především s důrazem na humanitární otázky.
  • Česká republika rovněž aktivně podporuje snahy OSN v oblasti udržitelného rozvoje, zejména podporu implementace Agendy 2030.

Od vstupu do Evropské unie se Česká republika řídí také společnými prioritami EU, které jsou schvalovány Radou EU. Priority EU na 71. zasedání Valného shromáždění OSN  Priority EU na 74. Zasedání Valného shromáždění OSN byly schváleny v Bruselu dne 15. 7. 2019.

.