Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

OSN

 

Odbor Organizace spojených národů se v rámci Ministerstva zahraničních věcí České republiky nachází v Sekci bezpečnostní a multilaterální. Odbor se zabývá obecnými otázkami OSN, odzbrojením a nešířením zbraní hromadného ničení.

Jeho součástí je také Sekretariát České komise pro UNESCO. Vedle koordinace zapojení České republiky do OSN a a některých dalších mezinárodních organizací se věnuje především obecně politickým, bezpečnostním a administrativním aspektům činnosti OSN. Působnost odboru nezahrnuje celou šíři aktivit systému OSN - dalšími aspekty činnosti OSN se zabývají i jiné odbory Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Naopak v oblasti odzbrojení, kontrolních režimů a v několika dalších otázkách záběr odboru přesahuje rámec systému OSN.

Proč potřebujeme silnou a a efektivní OSN?

OSN a její specializované agencie a programy, jako například Světová zdravotnická organizace (WHO) či Rozvojový program OSN (UNDP), hrají důležitou roli ve světě tím, že:

  • napomáhají k udržení světového míru a bezpečnosti
  • podporují přátelské vztahy mezi národy a pomáhají mírovému řešení konfliktů
  • podporují lidská práva
  • pomáhají postiženým zemím během katastrof a konfliktů
  • bojují s nemocemi, chudobou a zajišťují nezbytnou zdravotní pomoc v potřebných oblastech
  • zajišťují pomoc uprchlíkům
  • podporují udržitelný rozvoj

Aktuální informace o OSN naleznete na portálu Informačního centra OSN v Praze, nebo na oficiálních stránkách Zpravodajského centra OSN (angl.).

Agenda ženy, mír a bezpečnost

Rezoluce RB OSN 1325, o ženách, míru a bezpečnosti (dále jen “„rezoluce 1325”)“) byla přijata Radou bezpečnosti OSN dne 31. 10. 2000 jako vůbec první rezoluce RB usilující… více ►

Reforma OSN

Organizace spojených národů vznikla téměř před 75 lety. Za tu dobu došlo ve světě k zásadním změnám. OSN si může zachovat svoji relevantnost pouze, pokud se bude pružně přizpůsobovat měnícímu se… více ►

.