Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena UNESCO – Japonsko za vzdělávání pro udržitelný rozvoj (ESD) 2021

 

Cena UNESCO-Japonsko za vzdělávání pro udržitelný rozvoj si klade za cíl podporovat projekty v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj (ESD) a  nově je udělována třem vítězným projektům každé dva roky. Byla založena na 195. zasedání Výkonné rady a je financována japonskou vládou.

Projekty jsou hodnoceny napříč kategoriemi inovace, integrace a transformace. Vítězný projekt by tedy měl být příkladem inovativního přístupu k udržitelnému rozvoji, vzdělávání integrující sociální, ekonomické a environmentální rozměry udržitelného rozvoje a také přeměny společenských a individuálních návyků ve prospěch udržitelného rozvoje. Podmínkou je, aby nominovaný projekt byl spuštěn alespoň před čtyřmi lety, byl replikovatelný a škálovatelný a svou činností přispíval k plnění jedné či více oblastí programu pro vzdělávání pro udržitelný rozvoj, kterými jsou:

  1. podpora politických opatření;
  2. transformace vzdělávacího prostředí;
  3. rozšiřování kapacit učitelů;
  4. mobilizace mládeže a
  5. udržitelný rozvoj na lokální úrovni.  

Každý z vybraných projektů obdrží finanční odměnu ve výši US$ 50.000.

V případě dotazů či žádostí o nominaci kontaktujte Sekretariát České komise pro UNESCO na emailové adrese unesco@mzv.cz. S případnými dotazy se lze obrátit přímo Výbor pro cenu UNESCO-Japonsko (tel.: +33 (0)1 45 68 16 58; email: esdprize@unesco.org).  Termín pro zasílání žádostí je 20. dubna 2021.

.