Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR slaví velký úspěch, modrotisk zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO

 

Na 13. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Port Louis (Mauricius) byla dne 28. listopadu 2018 na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO  zapsána nominace, kterou spolupředložila Česká republika.
 

Česká republika slaví velký úspěch, neboť na 13. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Port Louis (Mauricius) byla dne 28. listopadu 2018 na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO  zapsána nominace, kterou spolupředložila Česká republika.

Jde o společnou nominaci pěti předkladatelských zemí – České republiky, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska, s názvem: „Modrotisk, resistentní ruční tisk a barvení indigem v Evropě“, která byla koordinována rakouskou stranu. Tato nominace výrazného řemeslného umu a lidské tvořivosti vlastní pěti sousedícím zemím našeho regionu je příkladem provázanosti našich zemí, které i přes rozdílné jazyky a kulturní projevy některé kulturní jevy sdílí. Nominaci vyjádřili podporu a spolupracovali na ní nositelé prvku ze všech zúčastněných zemí, a mezivládní Výbor příkladnou spolupráci všech partnerů zapojených do zpracování nominace velmi ocenil. Za českou stranu se na přípravě podílely nejenom obě modrotiskové dílny (Modrotisk Danzinger a Arimo), ale i Národní ústav lidové kultury, Ministerstvo kultury a další.

Tato unikátní metoda rezervového ručního tisku a barvení indigem byla ve střední Evropě zavedena v 17. století a získala na popularitě v průběhu 18. a 19. století. V té době regionální řemeslníci cestovali do zahraničí jako tovaryši, aby se tuto novou techniku naučili, a následně vytvářeli cechy a asociace a dokumentovali své cesty v časopisech, což vedlo k významné výměně návrhů a vzorů mezi regiony. Duch spolupráce mezi řemeslníky přetrval dodnes a můžeme ho pozorovat například na každoročním mezinárodním tiskařském trhu v Gutau v Horních Rakousech.
Spolupráci těchto pěti zemí na zachování tradice modrotisku lze sledovat na oficiálních facebookových stránkách nominace: www.facebook.com/resistblockprintingandindigodyeinginEurope

Mezivládní výbor na svém zasedání probíral i národní nominaci ČR s názvem: „Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek“, která vznikla v gesci Muzea Českého ráje v Turnově za spolupráce a podpory České komise pro UNESCO, Národního ústavu lidové kultury a Ministerstva kultury, Krajského úřadu Libereckého kraje a dalších.
Jde o nominaci specifického druhu sklářského řemesla spojeného s vánočními tradicemi. Nositelem prvku je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby.

Bohužel v případě této nominace došel Výbor k názoru, že předkládající stát musí nejprve doplnit některé informace týkající se specifického faktorského systému spolupráce mezi dílnou a domácími řemeslníky a jejich zapojení do přípravy nominace, aby mohla být znovu projednána na některém z příštích zasedání Výboru. Česká republika je samozřejmě připravena vypořádat požadavek hodnotitelů tak, aby nominace mohla být zapsána na prestižní seznam co nejdříve.
 
Zápis na seznam není samozřejmostí. Výbor letos posuzuje 40 žádostí o zapsání do Reprezentativního seznamu, úspěšně zapsáno jich však zatím bylo jen 8. Zápisy budou pokračovat dnes odpoledne i zítra.

13. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Port Louis se aktuálně účastní přes 800 účastníků.

.