Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové české zápisy na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

 

Během zasedání Výboru pro nemateriální dědicví (ICH) UNESCO v Rabatu bylo dne 1.12. t.r. rozhodnuto o zapsání nadnárodní nominace „Vorařství“, kterou předložila ČR společně s dalšími státy na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Dále byl o zapsán český program Nositelé tradic lidového řemesla do prestižního mezinárodního Registru osvědčených postupů pro uchovávání živých tradic.

Ve dnech 28. 11. – 3. 12. proběhlo v Maroku zasedání Mezivládního výboru pro zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. ČR je v současnosti členem Výboru, který mj. projednával zápisy nových položek na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. 
Dne 1. 12. t.r. Výbor rozhodl o zapsání na tento seznam nadnárodní nominace „Vorařství“, kterou předložila ČR společně s Rakouskem, Německem, Lotyšskem, Polskem a Španělskem (česká část nominace se týká tradice vorařství na řece Vltavě a jejích přítocích). Vorařství je již 8. zápisem za ČR na tomto Seznamu UNESCO.
Dále byl v průběhu zasedání Výboru zapsán český program Nositelé tradic lidového řemesla do prestižního mezinárodního Registru osvědčených postupů pro uchovávání živých tradic. Pro ČR jde o první záznam do Registru, čímž byl na odborné úrovni stvrzen záchovný postup, který může být inspirativní i pro ostatní smluvní státy Úmluvy.

.