Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy výročí 200 let od narození G.J. Mendela s podporou UNESCO

 

V listopadu 2021 rozhodla 41.Generální konference UNESCO o zařazení výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela mezi významná mezinárodní výročí v letech 2022-23 , k jejichž připomenutí se UNESCO připojuje. Nominace byla podána prostřednictvím MZV ČR -  Stálé delegace při UNESCO v Paříži, podpořily ji také Rakousko, Německo a Slovensko. Hlavními organizátory oslav, které by měly probíhat po celý rok 2022, jsou Společně o.p.s. a Masarykova univerzita, pod niž spadá Mendelovo muzeum v Brně.

Organizátoři připravují celou řadu aktivit pro odborníky i veřejnost, které budou mít za cíl připomenout dvousté výročí narození G. J. Mendela, výjimečného vědce, který formulací zákonů dědičnosti položil základy genetiky a jehož život a bádání jsou nerozlučně spjaty s Brnem.

První letošní velkou akcí je představení G. J. Mendela na Světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Masarykova univerzita společně s městem Brnem, Jihomoravským krajem a augustiniánským opatstvím připravila expozici Mendel Primacy, jež je součástí tematické expozice Mystery of Knowledge.

Na konci května otevře Mendelovo muzeum novou stálou interaktivní expozici Genetika. Ta by pro návštěvníky měla být příležitostí seznámit se se základy genetiky a molekulární biologie.

Ve dnech 20. až 23. července bude Brno hostit mezinárodní genetickou konferenci, jíž se zúčastní řada významných zahraničních odborníků - Conference - G.J.Mendel - Conference 2022 (mendel22.cz).

Na konferenci naváže Festival Mendel (23. - 24. 7.), který zprostředkuje aktuální poznatky genetického výzkumu široké veřejnosti a také přinese řadu kulturních zážitků. 

Podrobný program letošních oslav a aktuální informace k němu jsou k dispozici na webových stránkách Masarykovy univerzity - Hlavní program | Mendel 200 | MUNI, a města Brna Mendel Brno – Mendel Brno.

Mendel_Unesco

Mendel_Unesco

 

.