Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veřejné prohlášení České komise pro UNESCO na podporu svobody tisku a role novinářů na pozadí aktuálního válečného konfliktu na Ukrajině

 

UNESCO od svého vzniku v r. 1945 usiluje o udržení světového míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy, kultury, komunikace a výměny informací, a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. Je tak zárukou trvalé platnosti hodnot, na nichž je jakožto mezinárodní organizace založena - dnes ale vidíme, že tyto základní hodnoty je třeba odhodlaně hájit.

Česká komise pro UNESCO proto plně podporuje nedávná prohlášení učiněná mj. u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku[1] [2] [3] a vítá udělení prestižní Mezinárodní ceny UNESCO za svobodu tisku / Guillermo Cano Prize Běloruské asociaci novinářů (BAJ)[4]. Česká komise dále vítá, že ČR byla jedním z iniciátorů návrhu tohoto ocenění. Česká komise rovněž oceňuje, že se ČR dlouhodobě věnuje podpoře svobody slova a tisku, a podporuje mj. její členství v Radě Mezinárodního programu pro rozvoj komunikace (IPDC) v rámci UNESCO v období 2021- 2025.

V kontextu aktuální ruské bezdůvodné a protiprávní agrese vůči Ukrajině Česká komise pro UNESCO velmi pozitivně hodnotí roli médií působících v ČR, která usilují o objektivní zpravodajství, zvláště pak oceňuje činnost jednotlivých novinářů, kteří s velkou odvahou přinášejí svědectví přímo z Ukrajiny a tamních bojišť. Někteří z jejich zahraničních kolegů již za tuto službu veřejnosti zaplatili svými životy[5].

Současný konflikt se do značné míry odehrává též na poli informačním. Je zjevné, že neústupnost Ruska tváří v tvář tomu, že mezinárodní společenství jeho činy odsuzuje, je možná jen díky jeho účinné propagandě a izolaci vůči informačním tokům zvenčí. Šíření totalitních praktik je ale třeba se bránit tím, že budeme veřejně projevovat úctu pravdě a poukazovat na lživé výroky v jakékoli podobě.

Česká komise pro UNESCO se energicky vymezuje proti všem pokusům o šíření dezinformací a hodlá trvale přispívat ke kultivaci informačního prostředí – v souladu s dlouhodobými snahami UNESCO o svobodu médií[6] a kvalitní, fakty podložené zpravodajství[7].

 


[1] Prohlášení MZV ČR u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku (3. 5. 2022)

[2] Statement by Members of the Group of Friends on the Safety of Journalists (3. 5. 2022)

[3] Joint statement on the Safety of Journalists on the occasion of the World Press Freedom Day 2022 (3. 5. 2022)

[4] Belarusian Association of Journalists awarded the UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize 2022 (26. 4. 2022)

[5] Ukraine: UNESCO working for truth and life-saving information (18.3.2022)

[6] UNESCO (2021) World Trends in Freedom of Expression and Media Development 

[7] UNESCO (2018) Journalism, fake news & disinformation: handbook for journalism education and training

.