Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

česká síť přidružených škol unesco
Foto: (@MZV)

Přidružené školy UNESCO v ČR

 

Česká republika se v roce 1966 zapojila do celosvětového projektu Sítě přidružených škol UNESCO (UNESCO Associated Schools Network). Úlohu koordinátora tohoto projektu v České republice vykonává od roku 1997 po dohodě s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy Sekretariát České komise pro UNESCO. Ten poskytuje školám potřebné informace a podněty ke spolupráci nejen v rámci české sítě, ale také se zahraničními školami ASPnet.

Do projektu Přidružených škol UNESCO, jenž byl zahájen už v roce 1953, jsou zapojeny školy ze 170 zemí světa. Jejich spolupráce se soustřeďuje do základních okruhů, jimž UNESCO i ve sféře výchovy věnuje přednostní pozornost.

V současné době je v naší zemi padesátka přidružených škol UNESCO: 16 škol základních a 34 středních od Chebu až po Kroměříž a Ostravu.

Přidružené školy UNESCO se zaměřují na čtyři různé oblasti:

a) na světové problémy a prohlubování znalostí systému OSN

b) na interkulturní a multikulturní výchovu

c) na lidská práva a demokracii

d) na ekologii a otázky životního prostředí

Všechny školy mají zároveň jako hlavní projekt výchovu k ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Zástupci jednotlivých škol se pravidelně scházejí jednou za rok na celostátním Setkání přidružených škol UNESCO, jehož cílem je především výměna informací, zkušeností, plánování společných aktivit a určení priorit programu národní sítě na další období. V září 2016 proběhlo již 22. zasedání v Chebu, které organizovalo Gymnázium Cheb. 

Zařazení školy do sítě škol ASP umožňuje učitelům nejen získávat nové znalosti a zkušenosti, ale také se podílet na vytváření nových učebních materiálů. K nejzajímavějším materiálům vzniklým díky síti ASP patří " Peace Package" a " World Heritage in Young Hands".

Studenti se při zpracování projektů aktivně zapojují do řešení konkrétních problémů a mají zodpovědnost za výsledek daného projektu. Mají také možnost v rámci sítě se podělit o své zkušenosti se studenty z jiných zemí světa a vyměnit si s nimi názory na danou problematiku. Mezi jednotlivými školami se vytvářejí přátelské vztahy, které mnohdy vedou ke spolupráci i v jiných oblastech.

Školy se mohou podílet na celosvětových projektech ASP, jako např. "Young People´s World Heritage Education Project", "This is our Time", "Breaking the Silence", " Caribbean Sea Project" atd.  Studenti se účastní mezinárodních fór mládeže.

Další informace o jednotlivých Přidružených školách UNESCO v České republice, jejich zaměření a projektech jsou k dispozici na internetové stránce českých škol ASP http://skoly-unesco.cz.

 

 

přílohy

charta české sítě přidružených škol unesco 185 kB pdf (Acrobat dokument) 7.10.2016

.