Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vystoupení sámského umělce Vassvika
Foto: Vystoupení sámského umělce Vassvika na Arktickém festivalu 2019 © Archiv Arktického festivalu

Arktický festival

 

V Česku probíhá festival české a arktické kultury a vědy a jeho třetí ročník se koná od 4. prosince 2020 do 31. prosince 2021. Hlavním cílem Arktického festivalu je prohlubování již existujících kontaktů mezi českými a arktickými vědci a umělci a navazování spolupráce mezi novými partnery.

Odborná i laická veřejnost díky festivalu proniká do výsledků práce českých a severských vědců v arktickém výzkumu a seznamuje se se společnými česko-arktickými kulturními a vědeckými aktivitami v Česku a v Arktidě. Diváci kromě toho získají povědomí o kultuře a historii arktických národů a vychutnají si jedinečnou atmosféru dalekého Severu. Festival organizuje vystoupení sámských, inuitských a dalších arktických umělců. Část programu je zaměřena na český překlad literatury původních obyvatel Arktidy, což přispívá k lepšímu poznání jejich kulturních tradic.

První ročník festivalu se konal v srpnu až září 2018 ve špicberském správním středisku Longyearbyen a v opuštěném hornickém městečku Pyramida pod názvem Doma na Špicberkách 2018. Reciproční pokračování téhož arktického projektu proběhlo od listopadu 2019 do ledna 2020 v Česku (Praha, České Budějovice, Teplice a Plzeň) pod názvem Arktický festival 2019 s podtitulem Dny arktické a české kultury a vědy.

Inuitský šaman HIVSHU zahájil v pražském divadle Archa výstavy Grónské mýty a pověsti/ Ilustrace Martina Velíška a Sámské pohádky a pověsti/Ilustrace Luboše Drtiny. Následovala literární debata s norskou spisovatelkou Monikou Kristensen a vystoupení hudebních skupin Vassvik z Laponska a Kapp Mitra ze Špicberků. V letošním roce se můžeme mimo jiné těšit na literární debatu s norskou spisovatelkou Sigri Sandberg, vystoupení islandského písničkáře Svávara Knútura a sámské hudební skupiny Sagittarius.

Podrobný program Arktického festivalu naleznete na webu  www.arktickyfestival.cz.


 

.