Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se zúčastnila 3. ročníku mezinárodní konference Arctic Science Ministerial

 

Ve dnech 8. až 9. května 2021 se v japonském Tokiu za české účasti konal 3. ročník konference Arctic Science Ministerial (ASM3), které se zúčastnili ministři 28 států a zástupci organizací reprezentujících domorodé obyvatele Arktidy. Za ČR vedl společnou delegaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstva zahraničních věcí (MZV) náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Pavel Doleček. MZV zastupoval náměstek náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Vzhledem k epidemiologické situaci se většina delegací, včetně české, zúčastnila virtuální formou.

Konference ASM se koná vždy po dvou letech. Letošní ročník (o rok opožděný kvůli pandemii Covid-19) navazoval na předchozí setkání z let 2016 z Washingtonu, resp. 2018 z Berlína, a byl spoluorganizován Japonskem a Islandem. Účastníky na úvod přivítal premiér Japonska Jošihide Suga a ministři pro školství a výzkum obou spolu-organizujících zemí ASM3. Cílem konference je vytvořit širokou platformu pro setkávání zástupců států, polárních vědců i skupin domorodých obyvatel arktické oblasti.

Náměstek Doleček na konferenci přednesl projev, ve kterém připomněl, že se ČR intenzivně se zapojuje do mezinárodních programů a projektů, které se zaměřují na arktický výzkum. Zmínil přitom mj. i českou arktickou výzkumnou stanici Josefa Svobody na Špicberkách, která již několik let slouží nejen jako základna špičkových mezinárodních vědeckých projektů, ale i jako výukové centrum pro české, jakož i zahraniční studenty. V závěru poté připomněl, že se ČR uchází o pozorovatelský status v Arktické radě.

Na závěr konference účastníci podepsali společnou deklaraci, která obsahuje závazek společných snah, jež by měly vést  k lepšímu poznání života i přírodních a klimatických procesů v Arktidě a také k prohloubení mezinárodní spolupráce při ochraně unikátních ekosystémů, i v Arktidě žijícího obyvatelstva.

Vedle ministerské části probíhalo v rámci programu ASM3 i paralelní setkání vědecké, na němž ČR reprezentovali zástupci Centra polární ekologie při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, vedeného Mgr. Marií Šabackou, Ph.D.

.