Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Diskuse v Arctic Circle s ministrem Petříčkem
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diskuse v Arctic Circle s ministrem Petříčkem

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ve čtvrtek 25. března v rámci debaty pořádané organizací Arctic Circle představil kandidaturu České republiky na pozorovatelský status v Arktické radě.

Ministr Petříček ve svém projevu vyzdvihl rostoucí význam regionu Arktidy především v souvislosti s globálními klimatickými změnami. Připomněl, že čeští vědci v Arktidě již řadu let aktivně působí, mají v regionu svou vlastní výzkumnou stanici a jsou zapojeni do mnoha mezinárodních vědeckých projektů. Přiznání pozorovatelského statusu by podle něj pro ČR znamenalo posílení vztahů s Arktickými státy a českým vědcům by otevřelo cesty k prohloubení spolupráce na mnoha užitečných projektech. Ministr také odpovídal na dotazy účastníků debaty. Ti se zajímali především o detailnější informace o možnostech zapojení ČR do práce Arktické rady, a to zejména v oblastech udržitelného rozvoje Arktidy, ochrany životního prostředí či místních komunit.
Česká republika podala žádost o pozorovatelský status v Arktické radě v prosinci loňského roku. O případném rozšíření počtu stávajících 13 pozorovatelských zemí bude osmička členů Arktické rady rozhodovat na svém příštím zasedání v islandském Reykjavíku v květnu 2021.

.