Česká republika a Arktická rada
Vítám Vás na stránkách věnovaných aktivitám České republiky v Arktidě.
Česká republika oficiálně požádala o získání pozorovatelského statusu v Arktické radě v prosinci 2020. Na ministerském zasedání Arktické rady, které se konalo v květnu 2021 v Reykjavíku, však nebylo přijato rozhodnutí o přijetí nových pozorovatelských zemí.
Dne 3. března 2022 „Kanada, Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko a Spojené státy odsoudily nevyprovokovanou invazi Ruska na Ukrajinu“ a sdělily, že „naše státy dočasně přerušují účast na všech jednáních Arktické rady a jejích orgánů“.
Jakkoli tedy získání pozorovatelského statusu v současné době není na pořadu dne, Česká republika bude i nadále přispívat k tomu, aby Arktida zůstala oblastí mírového soužití otevřenou vědeckému výzkumu, která spojuje státy a jejich obyvatele v společném boji proti negativním dopadům změny klimatu, a česká vědecká komunita bude pokračovat ve své výzkumné činnosti.
Česká republika má dlouholetou tradici polárního výzkumu - čeští vědci provozují výzkumnou stanici na Špicberkách a jsou zapojeni do řady dlouhodobých výzkumných projektů týkajících se zejména životního prostředí, změn klimatu a s tím spojených sociologických a ekonomických dopadů.
Aleš Chmelař
náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti