Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kandidatura ČR na pozorovatelský status v Arktické radě

 


Vítám Vás na stránkách věnovaných kandidatuře ČR na pozorovatelský status v Arktické radě a aktivitám České republiky v Arktidě. Česká republika oficiálně požádala o získání pozorovatelského statusu v Arktické radě v prosinci minulého roku. Doufám, že česká žádost bude projednána na zasedání Arktické rady, které se bude konat letos v květnu v Reykjavíku,
a věřím, že rozšíření okruhu pozorovatelských zemí o Českou republiku bude přínosem pro všechny členské státy, stálé účastníky a pozorovatelské země Arktické rady.

Česká republika má dlouholetou tradici polárního výzkumu - čeští vědci provozují výzkumnou stanici na Špicberkách a aktivně se podílejí na práci Mezinárodního výboru pro arktickou vědu (IASC), který je poradním orgánem Arktické rady. Kromě toho jsou čeští vědci zapojeni do řady dlouhodobých výzkumných projektů týkajících se zejména životního prostředí, změn klimatu a s tím spojených sociologických a ekonomických dopadů.

Dramatické změny životního prostředí v Arktidě se dotýkají nás všech - arktických
i nearktických zemí, jako je Česká republika. Čím dříve těmto procesům porozumíme, tím lépe se dokážeme vyrovnat s jejich důsledky. Je v zájmu České republiky pomoci minimalizovat dopady změn klimatu. Jsem přesvědčen o tom, že získání pozorovatelského statusu v Arktické radě zvýší potenciál pro vzájemnou spolupráci mezi vědci, výzkumníky, univerzitami a dalšími zúčastněnými stranami.

Aleš Chmelař
náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti

přílohy

Společně pro udržitelnou Arktidu 1 MB pdf (Acrobat dokument) 22.3.2021

Working Together for a Sustainable Arctic 1 MB pdf (Acrobat dokument) 19.3.2021

Česko v Arktidě/Arktida v Česku 6 MB pdf (Acrobat dokument) 29.3.2021

Czechia in the Arctic/The Arctic in Czechia 6 MB pdf (Acrobat dokument) 29.3.2021

ЧЕХИЯ В АРКТИКЕ/АРКТИКА В ЧЕХИИ 6 MB pdf (Acrobat dokument) 31.3.2021

Aktivity českých vědců v oblasti Arktidy

thumb

Arktický festival

thumb

České stopy v Arktidě

thumb

Diskuse v Arctic Circle s ministrem Petříčkem

thumb

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ve čtvrtek 25. března v rámci debaty pořádané organizací Arctic Circle představil kandidaturu České republiky na pozorovatelský status v Arktické radě. více ►

.