Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi v chorvatském parlamentu

 

Poslanec Vladimír Bílek byl znovuzvolen do čela parlamentní reprezentace české a slovenské menšiny v Chorvatsku.
 

7. července proběhly v Chorvatsku parlamentní volby, ve kterých byl do parlamentu drtivou většinou 89% českých (i slovenských) hlasů  opětovně zvolen Vladimír Bílek, poslanec za autochtonní českou a slovenskou menšinu v Chorvatsku. Hlavním cílem Vladimíra Bílka pro další období je udržet dosavadní silnou pozici české a slovenské komunity v Chorvatsku a zrovnoprávnit i po mezinárodně právní stránce postavení české a slovenské menšiny v Chorvatsku mezi ostatními národnostními komunitami, jako jsou Italská, Maďarská, Slovinská, Srbská, Černohorská a Makedonská, formou česko-chorvatské smlouvy. Pro národnostní menšiny se jedná o formální akt mezinárodně právního stvrzení jejich postavení uvnitř chorvatského státu.

V předchozím volebním období byl Vladimír Bílek svými kolegy, dalšími poslanci za národnostní menšiny, zvolen předsedou poslaneckého klubu menšinových poslanců. Obsazení této funkce pro mandát 2020-2024 bude předmětem nadcházejících parlamentních jednání.

Krajanské téma, spolu s turistickým ruchem, patří tradičně mezi hlavní témata bilaterálních setkání na nejvyšší úrovni. Potvrdily to i návštěvy v letech 2017 v Záhřebu a 2019 v Praze.

 

.